![]() |
Termékek
Kategória szerint
teljes diszkréció, jelöletlen csomagolás
20 000 Ft felett ingyenes szállítás
100% elégedettség garancia
30 napos pénzvisszafizetési garancia
ajándék csajozási ebook
A C5H10N2O3 kémiai képlettel leírt glutamin az étrendben található 20 természetes aminosav egyike. Valójában az L-glutamin a véráramban a legszélesebb körben előforduló aminosav, amely a vér aminosav-tartalmának 30–35%-át teszi ki.
Az állati és növényi fehérjékben egyaránt megtalálható, és széles körben népszerű fitnesz körökben. Jelenléte magas szintű a kazein- és a tejsavó fehérjében.
Fontos tudni, hogy az emberek többsége nem visz be elegendő mennyiségű L-glutamint az ételekből. Éppen ezért az étrend kiegészítők használata kiváló módja az immunrendszer erősítésének, valamint a fertőzések és betegségek elleni küzdelem képességének javításában. Valójában ez a kritikusan beteg emberek számára általános kiegészítő.
Tanulmányok kimutatták, hogy az L-glutamin minimalizálja az izmok lebontását és javítja fehérje anyagcserét. Cikküknben megtudhat mindent, amit tudni kell róla!
Leggyakoribb felhasználása a következők lehetnek: a gyors fogyás, a zsírégetés és izomépítés.
A glutamine a leggyakoribb aminosav az izmokban, több mint 61 százaléka a vázizomzatnak. Az L glutamin 19 százalékban nitrogén, így az elsődleges nitrogén szállító az izomsejtekhez. Szervezetünknek nagy mennyiségben van rá szüksége.
Intenzív edzés során a glutamin szint nagymértékben csökken a szervezetben, ami csökkenti erőt, az állóképességet és a regenerációt is. Ennek visszaállása a normális szintre akár 6 napig is eltarthat. Ez az aminosav fontos szerepet játszik a fehérje szintézisben, tanulmányok kimutatták, hogy minimalizálhatja az izmok bontását és javítja fehérje anyagcserét.
A glutamin felfedezése Schulze és Bosshard (1883) nevéhez fűződik, akik répaléből izolálták.
A glutamin kulcsszerepet játszik a fehérje anyagcserében (protein metabolism), a sejttérfogat növelésben és az izmok lebontásának megakadályozásában (anti-catabolism). Növeli a szervezet képességét a növekedési hormon termeléshez, amely segít a testzsír lebontásában és támogatja az izom növekedést. Katabolizmus ellenes hatása megakadályozza az izmok lebontást.
Ez különösen hasznos lehet akkor amikor a nyári strandszezon előtt szeretnénk megszabadulni egy a felesleges zsírpárnáktól, de az izmok elvesztése nélkül.
A glutaminra szükség van az egész test optimális múködéséhez. A vékonybél igényli a legtöbb glutamint a szervezetben, de az immunrendszernek is szüksége van rá, mert az edzés közben elvesztett glutamin miatt a testépítők hajlamosabbak a betegségekre. Ezért fontos a megfelelő pótlása étrend kiegészítő kapszulák vagy por formájában.
Az L-glutamin kiegészítés elősegíti a pozitív nitrogén-egyensúlyt és megakadályozza az izmok elvesztését. A legújabb vizsgálatok kimutatták, hogy mindössze napi 2 gramm L glutamin szedése akár 400 százalákkal növelheti a növekedési hormonszinteket.
A testépítőknek különösen fontos a glutamine szedése, mert ezdés közben a szervezetünk katabolikus állapota kerül, azaz glutamint veszít. Az edzés előtt feltöltött glu megakadályozza, hogy az izmoktól vonja el szervezetünk a szükséges mennyiséget.
Készen áll az L glutamin szedésére? Ha nem, akkor talán érdemes elolvasni a következő előnyöket. A glutamin szén és nitrogén forrás, segít helyreállítani a glikogén szintet, ami helyreállítja az energiát. A glutamin a legfontosabb energiaforrás és a legfontosabb eleme az izomfehérjének, segít az izom növekedésben és regenerálásban.
Az L-glutamin igen hasznos az egészségre, ha bármilyen emésztőrendszeri problémája van, például irritábilis bél szindróma (IBS), gyulladásos bélbetegség, például Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás, divertikulózis, divertikulitisz, szivárgó bél vagy bármely olyan probléma, amely a szivárgásos béllel kapcsolatos (például ízületi fájdalom, rosacea vagy bármilyen típusú autoimmun válasz). Mivel fontos tápanyag a belek számára és a regenerációhoz, rendszeres fogyastása szükséges. [1]
Érdemes megjegyezni, hogy a Krebs-ciklus felfedezéséről híres ember (más néven „citromsav-ciklus”) volt az első, aki az L-glutamint javasolta a béllel kapcsolatos problémák kezelésére. Sir Hans Adolf Krebs - egy német születésű brit biokémikus, aki (Fritz Lipmannval együtt) az 1953. évi Nobel-élettani díjat kapta - úgy találta, hogy a glutamin hozzájárul az egészséges, a béllel kapcsolatos immunválasz javításához. És további kutatások is alátámasztják ezt a megállapítást.
A Clinical Immunology folyóiratban közzétett tanulmány megállapította, hogy az L-glutamin normalizálja a gyulladásos citokineket stimuláló TH2 immunválasz hatásait. [2] Vizsgálatok azt mutatják, hogy csökkenti a bélgyulladást, és segítheti az embereket az élelmiszerérzékenység felépülésében.
Több millió ember küzd a szivárgó bél szindróma néven ismert betegségben, amely manapság alapvetően az autoimmun betegség fő oka. A szivárgó bél pajzsmirigy problémákat okozhat (például Hashimoto-kór), hozzájárul az ízületi gyulladáshoz, a bőrproblémákhoz (például pikkelysömör) és más súlyos egészségügyi problémákhoz.
Mivel a vékonybél sejtjeinek fő tüzelőanyag-forrása a glutamin, a klinikai vizsgálatok során kimutatták, hogy gyógyítja a szivárgó bél szindrómát. A Lancet orvosi folyóiratban közzétett tanulmány 20 kórházi beteget vizsgált és megállapította, hogy az L-glutaminnal történő kiegészítés csökkentette a bél áteresztőképességét. A British Journal of Surgery által közzétett állatkísérletek megállapították, hogy az L-glutamin jótékony hatást gyakorol a fekélyes vastagbélgyulladásra és a gyulladásos bélbetegségekre. [3]
Segíthet a fekélyek gyógyításában is, mivel védelmet nyújt a további károsodásoktól, valamint egészségesebb, természetes alternatívát kínál az antibiotikumokkal szemben a gyomorfekély kezelésére. [4]
Ha nem biztos benne, hogy szivárgó bél szindrómában szenved, akkor használjon tesztet a kérdés eldöntésére. Ha valóban áteresztő bél szindrómában szenved, akkor az L-glutamin az első számú aminosav, amelyre szüksége van a gyógyuláshoz.
Tanulmányok kimutatták, hogy naponta 1.6 gramm glutamin szedése 92%-os gyógyulási arányt produkált a fekélyek gyógyításánál, már 4 hét leforgása alatt.
A glutamin támogatja a memóriát és a koncentrációt, csökkenti a szellemi kimerültséget.
Az agyban a glutamát neurotranszmitter prekurzoraként, a glutamin kulcsfontosságú az agy egészségének megőrzésében. Miért? A glutamin-glutamát ciklus megszakítása mindenféle agyproblémát okozhat, ideértve a Reye-kórt, az epilepsziát, a bipoláris zavart, a skizofréniát, a szorongást, a depressziót és az alkoholfüggőség kialakulását. [5]
A glutamin az agy öregedését is megakadályozhatja. A mitokondriális diszfunkció a glutamát neurotranszmitter rendellenes növekedését idézheti elő, és növeli a fenti problémák kialakulásának kockázatát. A New York University School of Medicine által végzett tanulmány kimutatta, hogy még az enyhe traumás agyi sérülés is agyi sorvadást okoz, és ennek a károsodásnak a nagy része a megszakadt glutamin-glutamát ciklus és a glutamát szint abnormális emelkedése miatt volt. [6]
A glutamin gyógyíthatja az irritábilis bél szindrómát (IBS)) és csökkentheti a hasmenés mértékét azáltal, hogy kiegyensúlyozza a nyál termelést, ami egészségesebb bélmozgást eredményez. [7] Ha Hashimoto-kórban vagy kóros pajzsmirigy alulműködésben szenved, akkor a glutaminnak a hypotireoidism diéta részét kell képeznie. Ha olyan IBS tünetei vannak, mint például az állandó hasmenés vagy fekély, akkor a glutaminnak az IBS étrend részét kell képeznie.
Függetlenül attól mi a célja - hogy növelje az atlétikai teljesítményt, gyorsítsa az anyagcserét, fokozza a regenerációt, vagy éppen izmot építsen - a kutatások azt mutatják, hogy az L-glutamin támogathatja erőfeszítéseit. Intenzív edzés közben a testet stressz éri, az izmok és az inak több glutamint igényelnek, mint a normál étrend által biztosított mennyiség.
Egy intenzív edzés után a sejtek glutamin szintje 50%-kal, a plazma szintje pedig 30%-kal csökkenhet! Ez az izom leépítő állapot lehetőségként szolgál a test számára, hogy az izmait használja energiaként, ne pedig a szénhidrátokat. De a glutamin megakadályozhatja ennek bekövetkezését. [8]
Az L-glutaminnal történő kiegészítés lehetővé teszi az izmok számára, hogy tovább és többet bírjanak, ami növeli az erőszintet és segíti a vázizmok helyreállítását. Egy tanulmány megállapította, hogy a glutamin-kiegészítő lehetővé teszi az intenzív súlyzós edzések utáni gyorsabb felépülést, mivel javítja az izomhidratációt. [9] Ez elősegíti az izom-helyreállítási folyamatát, és csökkenti a seb- és égési sérülések helyreállítási idejét. [10] Ezért a glutamin szedése nemcsak a testépítő iparban a testépítők számára gyakori, hanem manapság szinte minden atlétikai sportban.
Az intenzív edzés után a glutamin szint feltöltése akár öt napot is igénybe vehet, ezért fontos, hogy rendszeresen szedje, ha intenzív testmozgást végez. Egyes testépítők szerint a glutamin akkor működik a legjobban, ha bizonyos elágazó láncú aminosavakkal (BCAA), különösen a leucinnel kombinálják. Mások edzés után kreatinnal fogyasztják, hogy javítsák az izmok helyreállítását és feltöltsék a test energiatárolóit.
Az L-glutamin egyik fő szerepe a testben a méregtelenítés elősegítése, a test ammóniától való megtisztításával. Pufferként működik, és átalakítja az ammóniafelesleget más aminosavakká, amino-cukrokká és karbamiddá (urea). [11]
Körülbelül egy órás testmozgás 40%-kal csökkentheti a glutamin mennyiségét a szervezetben. Akár elnyomott immunfunkciókat is okozhat, ami negatív hatással van a súlyzós edzésére és túledzés szindrómához is vezethet. [12]
A glutamin por a hosszútávú sportolók számára is előnyös lehet, mivel fellendíti az immunrendszert (a T-helper sejtek számának növekedésével). [13] Állatkísérletek azt mutatták, hogy a T-helper sejtek növekedése csökkentheti a túledzés szindrómával járó „stressz” tüneteit. [14]
A kutatások kimutatták, hogy a HGH-szint közel 400 százalékkal növekszik a glutamin-kiegészítés után. Ez a hormonális válasz növeli a nyugalmi anyagcserét és javítja az utóégetési hatást vagy az EPOC edzés hatékonyságát. Ez az utóégetés elengedhetetlen a zsírégetéshez, a fogyáshoz és a szálkás izomépítéshez. [15]
Az L-glutamin szintén segíti a zsírégetést és növeli a sovány izomtömeget azáltal, hogy elnyomja az inzulinszintet és stabilizálja a vércukorszintet. Ez lehetővé teszi a test számára, hogy kevesebb izomtömeget használjon fel, hogy fenntartsa a sejtek vércukorszintjét és inzulinérzékenységét. Valójában a hat hétig tartó, napi 30 gramm glutaminpótlás „jelentősen javította a kardiovaszkuláris kockázati tényezőket, valamint a testösszetételt a 2. típusú cukorbetegségben szenvedő betegekben.” [16] Ezért az L-glutamin előnyös a cukorbetegek számára és azoknak, akik cukor és szénhidrát után sóvárognak. [17]
Testépítők számára ajánlott napi 10-15 gramm L-glutamine szedése, elosztva 2-3 alkalomra (körülbelül 5 gramm alkalmanként). Érdemes megjegyezni, hogy számos más étrend-kiegészítő (főleg fehérjék) tartalmaznak glutamint is, így érdemes elolvasni a szedett szerek cimkéjét.
Bár a felesleges glutamin ritkán okoz problémát, ha hosszú távon szedi, érdemes B-vitaminnal kiegészíteni. Ez különösen érvényes a B12-vitaminra, amely szabályozza glutamint képződését a szervezetben.
A legjobb időpont szedésére a reggel, edzés után, vagy este lefekvés előtt.
Kell aggódni a glutamin mellékhatásai miatt? Röviden, nem. Nem kell aggódnia, hiszen tanulmányok azt találták, hogy nincs káros mellékhatása, főleg azért, mert a glutamin természetesen előfordul a szervezetben és nem jelent egészségügyi kockázatot. Azonban, mint minden étrend kiegészítő esetében, a túlzásba vitt fogyasztása nem ajánlott. Túlzott mennyiségű fogyasztása ingerelheti a gyomrot, így érdemes követni az ajánlott napi mennyiséget!
A glutamint szervezetünk termeli, de vannak olyan esetek, mikor szükséges lehet a pótlása. Ilyenek a nehéz fizikai munka, a súlyzós edzés, a műtétek utánni időszak, a legyengült immunrendszer. Amennyiben ilyenkor nem viszünk be megfelelő mennyiségű utánpótlást, akkor könnyebben megbetegszünk, nagyobb a fertőzések veszélye, könnyen leépülhet az izomzat.
Annak ellenére, hogy az L-glutamin nagyon fontos a testépítők számára, a glutamine nem csak nekik szükséges. Nélkülözhetetlen az egészséges bélműködéshez és segíti az immunrendszer működését is.
Miután a glutamin bekerül a véráramba, a vér elszállítja a vese, a máj, a vékonybél és az immunrendszer sejteihez, ahol szintén létfontosságú szerepet játszik.
Glutamint használnak a fehérvérsejtek is, hogy hozzájáruljanak a normális immunrendszer működéséhez. Azoknak, akik izomsorvadásban vagy az immunrendszerrel összefüggő betegségekben (például rák vagy AIDS) szenvednek és szervezetük nem képes előállítani a glutamint fontos lehet más aminosavakkal együtt por vagy kapszula formájában pótolni. A megbetegedés vagy izomtömeg vesztése a glutamin hiány jelei lehetnek.
Nem ajánlott a szedése, ha vese vagy máj problémákkal küzd, vagy terhes illetve még szoptat.
Csak az amerikai kontinensen 70 millió ember szenved valamilyen emésztőrendszeri problémában és nyilvánvaló, hogy az étrendünből hiányoznak bizonyos tápanyagok, amelyek támogatják az emésztőrendszer működését. Bár a glutamint a szervezetünk termeli glutaminsav és glutamát felhasználásával, néha ez a termelt mennyiség nem élég és szükség lehet külső forrásból, étkezéssel pótolni.
Az L-glutamin megtalálható állati fehérjékben, mint például húsok és tejtermékek, valamint a növényi alapú fehérjeforrásokban, mint például a bab, nyers spenót, petrezselyem vagy vörös káposzta. Érdemes megjegyezni, hogy az állati fehérjék nem olyan könnyen emészthetők, mint a növényi fehérjék.
Élelmiszereket, melyek fontos L-glutamin források:
Két formája létezik, a hétköznapi változat az úgynevezett szabad formájú glutamin, amely megtalálható az ételekben is, és felszívódása ideális a szervezetben. A másik típusú az úgynevezett transz-alanil vagy alanil-L-glutamin, amely egy másik aminosavhoz kapcsolódik, és így az sokkal jobban emészthető. Ellentétben szabad formájú glutamin porral, a transz-alanil glutamin éhgyomorra fogyasztható.
Mindkét formáját a legjobb rögtön edzés után vagy edzés előtt, kevés mennyiségű étellel, hogy támogassa az anyagcserét, és a fogyás fogyást, valamint az izomépítést és regenerációt.
Mindegy, hogy a sportteljesítmény növelésére, izomépítésre, vagy az egészségi állapot javítására (mint a lyukas bél szindróma vagy a cukorbetegség) keres étrend kiegészítőt, az L-glutamin legyen része a napi étrendjének. Hosszú távú szedése esetén valószínűleg érezni fogja a külömbséget!
22
termék
Termékek rendezése
0 / 5
4:00