Mi az a terhesvitamin?
A terhesvitamin olyan multivitamin, melyet terhes nők vagy teherbe esni szándékozó nők szednek. A hagyományos multivitaminokhoz képest több olyan tápanyagot tartalmaznak, amelyekre a terhesség alatt szükség van.
A szervezet az ételekben található vitaminokat, ásványi anyagokat és egyéb tápanyagokat használja fel ahhoz, hogy erős és egészséges legyen. A terhesség alatt a növekvő baba minden szükséges tápanyagot az anya szervezetétől kap, így a terhesség alatt többre lehet szükség ezekből, mint előtte.
A vegetáriánus étrend és az ételallergia esetén még nagyobb hangsúly kerül a terhes vitaminok szedésére, hiszem ebben az esetben kevesebb a táplálékból bevitt mennyiség.
A megfelelő terhes vitamin összetevői
Minden tápanyag fontos, de a következők kulcsfontosságú szerepet játszanak a baba növekedésében és fejlődésében (ajánlott mennyiségekkel):
- Folsav (400 - 600 ug)
- Tiamin (3 mg)
- Riboflavin (2 mg)
- Niacin (20 mg)
- B12-vitamin (6 ug)
- E-vitamin (10 mg)
- Cink (16 mg)
- Vas (15 - 30 mg)
- Kalcium (250 - 500 mg)
- D-vitamin (400 - 600 NE)
- Jód (150 - 200 ug)
- C-vitamin (70 mg)
- DHA
1. Folsav
Ha már a teherbeesés lehetősége fennáll, akkor érdemes elkezdeni szedni a folsavat. Megelőzheti a születési rendellenességeket, amelyek a baba agyát és gerincvelőjét érintik. Az idegkárosodás a terhesség korai szakaszában alakulhat ki, még mielőtt tudná, hogy terhes. Ezért az orvosok azt javasolják, hogy minden nő, aki teherbe eshet, szedjen naponta 400 mikrogramm folsavat, a fogamzás előtt kezdve és a terhesség első 12 hetében.
2. Kalcium
A kalcium szintén fontos a terhes nők számára. Segíthet megelőzni a csontritkulást, mivel a baba a kalciumot saját csontnövekedéséhez használja fel.
3. Jód
A jód kritikus fontosságú a nő egészséges pajzsmirigyműködéséhez a terhesség alatt. A jódhiány a következőket okozhatja:
- Vetélés
- Halva születés
- Testi növekedés elmaradása
- Súlyos szellemi fogyatékosság
- Süketség
Ugyanakkor a jód bevitelére figyelni kell a pajzsmirigy betegségek esetén, konzultáljon orvosával szedése előtt.
4. Vas
A vas segít a szervezetnek a vörösvérsejtek előállításában. Ezek a vérsejtek oxigént szállítanak a babának, amelyre a fejlődéséhez szüksége van.
5. Omega-3 zsírsavak
Ezek a zsírok, amelyek közé tartozik a DHA (dokozahexaénsav) és az EPA (eikozapentaénsav), csak olyan táplálékforrásokból vihetők be, mint a zsíros halak vagy a diófélék. Tanulmányok szerint az omega-3 zsírsav csökkentheti a koraszülés és az alacsony születési súlyú babák kockázatát. Ha nem fogyaszt elég halolajban gazdag élelmiszert, mindenképpen érdemes halolaj kapszulát szedni.
6. Kolin
Bár a szervezetünk képes valamennyi kolint előállítani, a legtöbb kolint az élelmiszerekből visszük be. Gazdag forrásai közé tartozik a marhahús, a sertéshús, a csirke, a hal és a tojás. Sok terhes nő nem jut elegendő kolinhoz, amelyre a babának szüksége van az egészséges agynövekedéshez.
7. D-vitamin
A D-vitamin segíti a szervezet kalciumfelvételét. Emellett segíti a szervezet idegeinek, izmainak és immunrendszerének működését. A D-vitamin segíti a baba csontjainak és fogainak növekedését.
8. A-vitamin
Az A-vitamin szerepet játszik a magzat szemeinek, füleinek, végtagjainak és szívének kialakulásában. Napi 750 ug ajánlott, de a 10 000 NE feletti mennyiség mérgező lehet a babára nézve, ezért sok gyártó a biztonságosabb béta-karotint használja, amelyet a szervezet A-vitaminná alakít át.
9. C és E-vitamin
Ez a két vitamin fontos szerepet játszik a magzati kollagéntermelésben és az anya immunrendszerének támogatásában. A túl sok C-vitamin veszélyes lehet a babára, ezért ne szedjen feleslegesen anélkül, hogy konzultálna orvosával.
10. Cink
Ez az ásványi anyag támogatja az immunrendszert és az egészséges sejtosztódást.
A prenatális vitaminok mellékhatásai
Általánosságban elmondható, hogy a terhesvitaminok biztonságosak, ha előírás szerint szedik őket. Egyes vitaminok vagy tápanyagok azonban enyhe mellékhatásokat okozhatnak, amelyek elsősorban az emésztéssel kapcsolatosak. Íme egy áttekintés:
- Székrekedés: a terhességi hormon, a progeszteron székrekedést okozhat, míg a vas hozzáadása az étrendhez tovább tetézi a problémát. Igyon sok vizet, és győződjön meg róla, hogy elegendő rostot visz be.
- Hányinger és hányás: a vas is okozhat émelygést. Dr. Rankins azt javasolja, hogy a prenatális készítményeket könnyen emészthető ételekkel, például kekszekkel vagy almaszószal egészítse ki.
- Világossárga vizelet: a nagy dózisú B-vitaminok, mint például a riboflavin, sárga árnyalatot kölcsönözhetnek a vizeletének, ami általában ártalmatlan.
Általánosságban kerülje az extra mennyiségű vitaminok szedését, amelyek adagolása meghaladja a napi szükségletet. Egyes vitaminok nagy dózisai károsak lehetnek a babára nézve. Például az extra A-vitamin a terhesség alatt potenciálisan károsíthatja a babát.
Gyakori kérdések
Mikor kezdje el a terhesvitamin szedését?
A legjobb időpont a vitaminok szedésének megkezdésére a fogamzás előtti időszak. A folsav ilyenkor különösen fontos. A születési rendellenességek megelőzése érdekében legalább 1 hónappal a teherbeesési kísérlet előtt el kell kezdenie a folsav-kiegészítő szedését.
Egyes orvosok azt javasolják, hogy minden nő, akinek gyermeke lehet, szedjen szülés előtti vitaminokat, még akkor is, ha nem tervezi a terhességet.
Hogyan válasszuk ki a legjobb terhesvitamint?
Ahogy elkezdesz kutatni a vitaminok után, akad néhány dolog, amit érdemes szem előtt tartani:
- Mennyi ideig tart ki ez az üveg?
- Milyen formátum a legjobb számomra?
- Milyen az étrendem, mennyi pótlás szükséges?