Köröm és hajvitamin
(13 termék)A hajvitamin komplex olyan vitaminok és ásványi anyagok keveréke, amelyek táplálják a hajhagymákat és szép, egészséges, fényes hajat eredményeznek. A köröm vitaminok szintén segítik a körmök egészséges növését és megfelelő állagának megtartását.
Mire jók a köröm és hajvitaminok?
Talán a nőiesség egyik legfontosabb része a szépen csillogó, hosszú haj. A haj vitaminok ebben segítenek, hiszen ezek a kapszulák tele vannak a körmök, a haj, a szemöldökök és szempillák számára fontos és nélkülözhetetlen tápanyagokkal és vitaminokkal. Segítik az erős körmöket, azok növését, a fényes hajszálakat, az egészséges hajhagymákat, a haj gyorsabb növekedését.
Mik a legismertebb köröm és haj vitaminok?
1. A-vitamin
Melyik a leggyorsabban növekvő szövet a testedben? Kitaláltad – a hajad. Az A-vitamin pedig elengedhetetlen a növekedéséhez.
Bőrünk is részesül az A-vitaminból, mivel faggyútermelésre használja fel. A faggyú (olaj) hidratálja a fejbőrt, és egészségesen tartja a hajat.
De ne vigyük túlzásba az A-vitamint, mert túl sok hajhullást okozhat.
Az A-vitamin ajánlott napi bevitele (RDA) nőknek 700 mikrogramm, férfiaknak 900 mikrogramm.
Az A-vitamin természetesen olyan élelmiszerekben is megtalálható, mint a tej, a tojás, a joghurt, az édesburgonya, a sárgarépa, a spenót, a sütőtök és a kelkáposzta.
2. Biotin
A biotin szedése a hajnövekedés érdekében pont az, amit a fodrásza szeretne. És mivel ez egy vízben oldódó B-vitamin, minden felesleg távozik a vizelettel a szervezetből.
Dr. Khetarpal napi 3-5 milligramm bevételét javasolja.
A biotint úgy is beszerezheti, ha olyan ételeket fogyaszt, mint a tojássárgája, a teljes kiőrlésű gabonák, a hal, a magvak, a diófélék, az édesburgonya, a brokkoli, a karfiol és a hús.
3. C-vitamin
Lehet, hogy már tudod, hogy a C-vitamin egy erőmű, ha bőrödről van szó.
De ami a hajat illeti, segít a szabad gyökök elleni küzdelemben, amelyek öregíthetik a hajat, és megakadályozhatják a növekedést.
A C-vitamin pedig létfontosságú a kollagén előállításában. A fehérjét keratin előállítására használják – az a fehérje, amelyből a haj többnyire készül.
Ha pedig epret, paprikát vagy citrusféléket eszel, természetes adag C-vitamint kapsz.
4. D-vitamin
Az alacsony D-vitamin szint összefüggésbe hozható az alopeciával, amely a hajhullás szakkifejezése.
Úgy gondolják, hogy a D-vitamin szerepet játszik a hajtermelésben.
A szervezet D-vitamint termel a napsugarak közvetlen érintkezésével. A D-vitamin jó táplálékforrásai a következők: hal, csukamájolaj, gomba.
5. E-vitamin
A C-vitaminhoz hasonlóan az E-vitamin is antioxidáns, amely segíthet megelőzni az oxidatív stresszt.
Egy tanulmányban a hajhullásban szenvedő emberek hajnövekedése 34,5%-kal nőtt, miután 8 hónapig E-vitamin kiegészítőket kaptak. A placebo csoportban csak 0,1%-os növekedés volt tapasztalható.
A napraforgómag, a mandula, a spenót és az avokádó mind jó E-vitamin források.
6. Vas
A vasat a vörösvérsejtek oxigénszállításra használják. De a vas fontos a haj növekedéséhez és egészségéhez is.
A vashiány vérszegénységhez is vezet, ami hajhullást okozhat.
„Ha hetente két-háromszor kevesebbet eszik vörös húst, fontolja meg a vaspótlást” – tanácsolja Dr. Khetarpal.
A vasat tartalmazó élelmiszerek közé tartozik a vörös hús, a sötét leveles zöldek és a hüvelyesek, mint a lencse, a tofu és a bab.
7. Cink
A cink fontos szerepet játszik a hajszövet növekedésében és regenerációjában. Segít a tüszők körüli olajmirigyek megfelelő működésében is.
A hajhullás a cinkhiány gyakori tünete. A tanulmányok azt mutatják, hogy a cinkhiány pótlással történő megszüntetése csökkentheti a hiányhoz kapcsolódó hajhullást.
Vannak azonban olyan anekdotikus jelentések, amelyek szerint a túl nagy adaggal való kiegészítés szintén hozzájárulhat a hajhulláshoz.
Emiatt jobb lehet, ha a cinket teljes értékű élelmiszerekből szerzi be. A magas cinktartalmú élelmiszerek közé tartozik az osztriga, a marhahús, a spenót, a búzacsíra, a tökmag és a lencse.
8. Réz
Ha a hajszínről van szó, a réz nagyon fontos. A hajszín minden árnyalatát melanin biztosítja. A melanint a tirozin aminosav oxidációjával állítják elő, majd polimerizációval. A melanin biztosítja a szőke, vörös, barna vagy fekete haj kialakításához szükséges pigmenteket.
Ahhoz, hogy a szervezet melanint termeljen, hozzá kell férnie a réztartalmú tirozináz enzimhez. Így, ha a szőrtüszők nem kapnak elegendő rezet, a melaninszintézis leáll, és a haj elveszti pigmentjét. A rézhiány a haj pigment korai elvesztésének egyik gyakori oka.
A réz nem csak a hajszín miatt szükséges, hanem a hajszál szerkezetének fenntartásához is. Mivel ez a nyomelem kulcsszerepet játszik a hajszál kialakításában, hiánya miatt a haj gyorsan elvékonyodhat és törékennyé válhat.
9. Omega-3 zsírsavak
Az omega-3 természetesen előfordul olyan élelmiszerekben, mint a kagyló és a lenmag, de megtalálható az étrend-kiegészítőkben, például a halolajban is.
Kritikus a sejtek egészsége szempontjából, és úgy gondolják, hogy egészségesebbé teszi a fejbőrt és a hajat.
10. Keratin
A keratin egy fehérje, amely hajunkat, bőrünket és körmünket alkotja – jegyzi meg Dr. Green. A szervezet természetesen termeli, és számos keratin-kiegészítő létezik, amelyek azt állítják, hogy segítik a haj növekedését. Dr. Green azonban azt javasolja, hogy a keratint természetesebb módon vigye be – fehérjében gazdag ételeket, például tojást, babot, halat és húsokat fogyasztva – ahelyett, hogy tablettát szedne.
11. Kovaföld
A kovaföld egy természetes anyag, ami az ásványi anyagok tárháza és sok szilíciumot tartalmaz. Ha a szilíciumot belsőleg fogyasztjuk, ezzal jótékony hatásat gyakorolunk a bőrünk, körmeink és hajunk egészségére.
12. Ligetszépe olaj
A ligetszépe olaj segíthet javítani a bőr általános egészségi állapotán.
Egy 2005-ös tanulmány szerint szájon át történő kiegészítése segíti a bőr sima textúráját és fokozza:
- rugalmasságát
- nedvességét
- szilárdságát
- és csökkenti a fáradtságát
13. Argánolaj
Az argánolajat talán leggyakrabban a bőr hidratálójaként használják. Ez az oka annak, hogy gyakran megtalálható a testápolókban, szappanokban és hajkondicionálókban. Alkalmazható helyileg vagy szájon át, napi kiegészítőkkel együtt a hidratáló hatás érdekében. Ez nagyrészt a rengeteg E-vitaminnak köszönhető, amely egy zsírban oldódó antioxidáns, amely segíthet javítani a bőr vízvisszatartását.
Az argán olaj számos gyógyító tulajdonságot is tartalmaz, beleértve az antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokat. Mindkettő segít csökkenteni a tüneteket számos különböző gyulladásos bőrbetegség esetén, mint például a pikkelysömör és a rosacea.
Milyen formában érhetők el a köröm és hajvitaminok?
- tabletta: a tabletták esetében az előállításuk során számos olyan összetevőt is tartalmaznak, amelyek feleslegesek, és esetenként károsak is lehetnek, gondoljunk csak a tömegnövelő anyagokra vagy a szinezékekre. Továbbá előfordul, hogy akkora a tabletta, hogy lenyelni is alig lehet.
- kapszula: talán a vitaminok szedésének legjobb módja, hiszen nem tartalmaznak cukrot, magas hatóanyag tartalmuk van, és az ízük is mindig semleges.
- gumicukor: gyerekek számára talán jó "móka" a gumicukor, de valljuk be a felnőtteknek nem az íz az első. A gumicukrok tele vannak cukorral (60-80%), ami egyrészt káros, másrészt elveszi a helyet a haj és köröm vitaminok összetevőitől.
Milyen külső praktikák vannak az egészséges haj érdekében?
Az egészséges haj a fejbőrnél kezdődik, ezért fontos annak védelme és táplálása. Használjunk természetes samponokat és olajokat amik egyben tisztítanak, táplálnak és hidratálnak is. A hidratációhoz elengedhetetlen a megfelelő folyadék fogyasztása.
Másik szabály, hogy védjük a hajunkat a külső káros hatásoktól, mint például a hajvasalók és hajgöndörítő vasak. Ezek egyenes utat jelentenek a hajvégek roncsolódásáshoz és töredezéséhez. A hajfestés is igen könnyen tönkreteszi a hajunkat, ezért ezt mindenképpen szakemberre bízzuk, akik minőségi anyagokkal dolgoznak és tudják, hogyan kell a haját ápolni.