L-karnitin
(32 termék)Az l-karnitin az egyik legrégebbi múltra visszatekintő és legelismertebb zsírégető, melynek számos egyéb egészségügyi pozitív hatása ismert. A karnitin szerepe a szervezetben a zsírsavak szállítása, ezáltal az l-karnitin szedésének fokozásával a zsírégetés hatékonysága növelhető.
Mi az az L-karnitin?
Az l-karnitin (L-carnitine) egy esszenciális aminosav, ami természetesen is megtalálható a szervezetben. Az l-karnitin szerepe a szervezetben az energia szállítása, hogy a hosszú szénláncú zsírsavakat a mitokondriumon átjutassa. Az izomsejtnek ezek a szénláncok adják az energiát, azáltal, hogy elégnek. Mint egy kazán, ami fűti az izomsejtet és a szénlánc a fűtőanyag ebben a hasonlatban. Közvetlen az égési folyamatban, az oxidációban a zsírsavak nem vesznek részt, de, hogy eljussanak az izomsejtekhez a szánláncok, abban az karnitinnak megkerülhetetlen szerepe van. Az l-karnitin a májban és a vesében termelődik, és a harántcsíkolt izmok, vázizmok, a szív, az agy és a sperma tárolja el. Az L-karnitin egy természetben előforduló aminosav-származék, a kifejezést sokszor a fogyással, súlyvesztéssel hozzák összefüggésbe. Döntő szerepet játszik az energiatermelésben, zsírsavak szállításában a sejtek mitokondriuma felé. A mitokondriumok a sejtek motorjaként működnek, zsírégetéssel termelnek energiát. A szervezet képes l-karnitint előállítani lizin aminosavból és metioninból. Az emberi szervezetnek, hogy elegendő mennyiségben tudjon termelni, szüksége van sok C-vitamin bevitelére is. Amellett, hogy a szervezet is képes L-karnitint előállítani, étrendből is bevihető hús és hal fogyasztása során. Vegánok, vagy genetikai problémákkal küzdőknek problémát okozhat, az elégséges l-karnitin beszerzése. Ez azt jelenti, hogy ez egy „feltételesen esszenciális” tápanyag.
Összefoglaló: Az L-karnitin egy aminosav-származék, amely a szervezetben termelődik, de állati eredetű táplálékokkal is bevihető. Táplálék kiegészítőként is kapható.
Az l-karnitin előnyei összefoglalva
- Pozitív hatással van a sportteljesítményre, fizikai teljesítményre és az állóképességet is javítja
- A zsírégetés biológiai folyamatára kedvező hatással van
- Hatékonyabbá teszi a pihenőidőt, javítja a sejtregenerációt, egyes kutatások szerint az öregedést is lassítja
- Erős antioxidáns, felerősíti más antioxidánsok erejét, például a C-vitaminét. Antioxidáns hatása miatt az immunrendszert is erősíti.
- Javítja a kognitív funkciókat, emlékezőképességet és az agyi funkciókat is.
- A zsírok energiává való átalakításában kulcsszerepe van, a fehérje, szénhidrát és zsír anyagcserében való aktív részvétele miatt.
- Megvédi a májat a toxikonoktól, májvédő szerepe miatt szteroid kúrák mellé is szokták szedni.
- A vércukor szintre gyakorolt hatása miatt csökkenti a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
- A pajzsmirigy müködését is kiegyensúlyozza, főleg a túlmüködésre van jó hatással.
- Stabilizálja a koleszterin szintet, ami a szívroham és a stroke egyik legerősebb rizikófaktora.
- Előző tulajdonsága folytán csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának esélyét is.
- Csökkenti a vérben a trigliceridek szintjét és az inzulinrezisztencia (cukorbetegség előszobája) kialakulásának esélyét.
- Az l-karnitin hiánya izomsorvadáshoz és izomgyengeséghez is vezethet.
- Jó hatással van a szervezet stressz tűrő képességére, a kortizol szint szabályozásával, ezáltal a kedélyállapotot és a kedvet is javítja.
- A nemzőképességre, reproduktív szervekre, spermiumtermelésre és a nemi szervek vérellátásra kedvező hatást fejthet ki az l-karnitin szedése.
A fenti állításokat számos kutatás bizonyította, azonban több kutatás is létezik, ami nem talált ok-okozati összefüggést a fenti állítások között. Az l-karnitin egyénre gyakorolt hatása személyenként eltérő lehet.
A L-karnitin hatása
1. Zsírégetés
Az l-karnitin napjaink egyik legnépszerűbb diétát segítő étrend-kiegészítője. Mindenki szeretne fogyni, szálkásabb lenni és ez a hangulat kiváló táptalajt nyújt a haszontalan zsírégetőknek és kitalált csodaszereknek. Velük szemben azonban az l-karnitin már bizonyított és régóta használt, biztonságos szer. Természetesen önmagában diéta és mozgás nélkül ez is kevés, de aki mozog és visszafogottan táplálkozik, annak a diétás eredményeit az l-karnitin szedése nagyban segíteni tudja.
Az l-karnitint a szervezet magától is termeli, nincsen rá szüksége a testnek, kivéve ha FOGYNI szeretnénk. Az l-karnitinnak a zsírok energiává való átalakításában van kulcsszerepe, mivel az l-karnitin szabályozza a zsírégetést. Az előző hasonlattal élve, az l-karnitin adagolja a fűtőanyagot és több l-karnitinnal növelhető az égés intenzitása.
Azért hasznos az l-karnitin szedése, mert olyan helyeken is égeti a zsírt, ahol edzéssel nem tudjuk lebontani, például a zsigeri zsírt, ami belső szervekre van lerakodva.
Elméletileg az L-karnitin, lehet az fogyás egyik eleme. Mivel az L-karnitin segíti a zsírsavak sejtek közti mozgását, mely zsírsavak utána elégetésre kerülnek, ezért azt gondolhatjuk, hogy szerepe van így a zsírégetésben és a fogyásban. Azonban, az emberi test rendkívül összetett, és a humán és állatkísérletek eredményei nem összekeverendők.
Az egyik vizsgálatban 38 nő vett részt, őket két csoportra osztották. Az egyik csoport rendszeresen fogyasztott L-karnitin étrend kiegészítőt, míg a másik nem. Mindkét csoport heti négyszer vett részt testedzésen 8 héten keresztül. A kutatók nem találtak lényeges különbséget a két csoport fogyása között, bár az l-karnitines csoport öt résztvevője tapasztalt hányingert vagy hasmenést.
Egy másik szintén embereken végzett tanulmány az L-karnitin hatását figyelték zsírégetés során. A résztvevők egy 90 perces szobabicikli edzésen vettek részt. A kutatók azt találták, hogy a négy hét során bevett l-karnitines étrend kiegészítők nem növelték az elégetett zsír mennyiségét.
Azonban, kilenc vizsgálat együttes eredménye során azt találták, hogy a résztvevők átlagosan 2,9 lbs (1,3 kg)-mal több súlyt vesztettek, amikor szedték az L-karnitint. A legtöbb ilyen vizsgálatban elhízott egyének vagy idősek vettek részt.
Több kutatásra van szükség, az aktív, fiatal lakosság körében, hogy párhuzamba legyen hozható az l-karnitin a zsírégetés, és a fogyás mértéke. Bár lehet, hogy segítséget nyújthat az elhízott egyének vagy az idősek, de csak megfelelő étrend betartása és rendszeres testmozgás mellett.
Összegzés: Bár a celluláris mechanizmusa az L-karnitinnek arra enged következtetni, hogy hasznos a fogyásnál, de erről még nem sok tudományos eredmény született, illetve kis minta vett részt a kutatásokban.
2. A keringés és a szív egészsége
Az L-karnitint használják a szív, koszorúerek és a vér erek szükülete esetén, főleg ha a mellkasi fájdalom rendszeressé vált. Ajánlott az l-karnitin szedése pangásos szívelégtelenség (CHF), diftéria, szívroham az elmúlt időszakban, lábfájdalom okozta keringési problémák (időszakos sántítás), és magas koleszterinszint fennállása esetén.
Az l-karnitin szedése pozitív hatással van a szívbetegek állapotára. Kutatások igazolták, hogy az l-karnitin jó hatással van az anginában szenvedő betegek állapotára, a propionil-L-karnitin segíthet csökkenteni angina tüneteit. (szorító mellkasi érzés) Néhány tanulmány arra utal, hogy a karnitin segíthet, a hagyományos gyógyszerek mellett szedve, a szívroham után. Néhány kisebb tanulmány arra is utal, hogy az emberek, szívroham után, ha l-karnitint szedtek kisebb eséllyel estek vissza és kisebb volt egy újabb szívroham bekövetkeztének az esélye. Természetesen az l-karnitint együtt kell használni a hagyományos gyógyszerekkel, önmagában kevés, nem egy csodaszer. Szedéséről minden esetben tájékoztassuk kezelőorvosunkat, mert szükséges ennek az információnak a megléte, a helyes gyógyszeres kezelés meghatározásához. Több kutatás is igazolta [forrás], hogy a propionil-L-karnitin segít szívelégtelenségben szenvedők állapotán és kedvező hatással van a szívizomzat működésére. Ennek az oka, hogy az l-karnitin segít a megfelelő oxigénellátás elérésében. Azonban a fenti megállapításokat kimutató kutatások mellett olyanról is be lehet számolni, melyek nem támasztották alá ezeket az ok-okozati összefüggéseket.
Egyes tanulmányok kimutatták, hogy l-karnitin fogyasztása alkalmas a vérnyomás csökkentésére, és a gyulladásos szívbetegségek megelőzésére. Az egyik vizsgálatban a résztvevők 2 gramm acetil-L-karnitint fogyasztottak naponta. Ez csökkentette a szisztolés vérnyomást, mely fontos indikátora a szív egészségének. L-karnitin fogyasztásával kapcsolatban azt is kimutatták, hogy javulást okoz súlyos szív rendellenességek, mint például a szívkoszorúér-betegség és krónikus szívelégtelenség esetében. Egy 12 hónapos vizsgálat során csökkent a szívelégtelenség és a halálesetek száma azon résztvevők között, akik L-karnitinos étrend kiegészítetőt fogyasztottak.
3. Az erekció
Az l-karnitin nem egy kifejezett potencianövelő! Ennek ellenére pozitív hatást gyakorol az erekció minőségére. Számos kutatás bizonyította, hogy javít a merevedési problémákkal küzdők állapotán. Főleg cukorbetegséggel összefüggésbe hozható merevedési zavarban szenvedőknél mutatták ki, hogy l-karnitin szedése mellett sokkal jobban reagáltak a Viagra és egyéb más foszfodieszteráz-gátlók hatékonyságára. Prosztata műtéten átesett betegek esetében is segített átlendülni az átmeneti merevedési zavarokon.
4. Agyműködés
L-karnitinnek lehetnek bizonyított előnyei agyműködésre. Egyes állatkísérletek arra utalnak, az acetil-forma, acetil-L-karnitin (ALCAR), segíthet megelőzni a korral járó mentális hanyatlást, és javítja a tanulást. Humán vizsgálatok során, megfigyelték, hogy a acetil-L-karnitin a napi fogyasztása segített visszafordítani az agyi hanyatlást az Alzheimer-kór és más agyi betegségek esetében.
Azt is megállapították, hogy a hasonlóan jó hatással van azon idős személyek agyműködésére is, akiket nem diagnosztizáltak Alzheimer-kórral vagy más agyat érintő betegséggel. Egyedi esetekben előfordulhat, hogy még meg is védheti az agyat a sejtkárosodástól.
Az egyik vizsgálatban, alkoholisták vettek részt, akik 2 g acetil-L-karnitint fogyasztottak naponta 90 napig. Később jelentős javulást mutatkozott valamennyiük agyműködésénél.
További kutatásokra van még szükség, egészséges kísérleti személyekkel, hogy a hosszú távú eredményekről is be lehessen számolni.
Összefoglaló: L-karnitinnek, különösen az acetil-L-karnitinnek előnyös hatásai lehetnek az agyi funkciókra és más agyhoz kapcsolódó betegségekben is segítséget nyújthatnak.
5. Sportteljesítmény
A tapasztalatok vegyesek, amikor az L-karnitin hatását a sportteljesítménnyel kapcsolatban vizsgálják. Azonban számos tanulmány kimutatott néhány enyhe előnyt, amikor a résztvevők l-karnitin étrendkiegészítőt szedtek nagy dózisban, hosszabb ideig. Az L-karnitin előnyeit közvetetten hetekig vagy hónapokig ki lehet mutatni. Ebben tér el már olyan teljesítményfokozóktól, mint a koffein vagy a kreatin, amelyek közvetlenül növelik sportteljesítményt.
Az L-karnitin Jó hatással lehet:
- Felépülés: gyorsítja a regenerálódást
- Oxigénellátás: növelik az izmok oxigén ellátását
- Állóképesség: növelheti a vér áramlását és a nitrogén-oxid termelését, így késleltetheti a „zsírégetést”, és csökkenti a fáradtságot.
- Izomfájdalom: csökkentheti az izomfájdalmakat edzés után.
- A vörösvértestek termelődése: növelheti a vörös vérsejtek számát, melyek oxigént szállítanak az egész test és az izmok számára.
6. 2-es típusú cukorbetegség és inzulin érzékenység
L-karnitinnal kapcsolatban azt is kimutatták, hogy csökkenti a 2. típusú cukorbetegség tüneteit és a betegséghez kapcsolódó kockázati tényezőket.
Az egyik humán vizsgálatban 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő személyeket vizsgáltak. Az L-karnitin javította a vércukorszint választ a magas szénhidráttartalmú étkezésre. Ez vércukorszint válasz az egyik legfontosabb mutatója a cukorbetegség kockázatának és az általános egészségügyi állapotnak. Továbbá fokozza az AMPK enzim működését, ami javítja a szervezet szénhidrátfeldolgozó képességét.
Az L-karnitin természetes forrásai
Az l-karnitint a szervezet természetes úton is elő tudja állítani ill. tápanyagokból is bevihető de nagyon kis mértékben. 100 g vörös hús átlagosan 30-90 mg karnitint tartalmaz, a fehér húsokban és a tejtermékekben is előfordul, azonban ennél jóval kisebb koncentrációban.
Nagyobb, a sportteljesítményre, zsírégetésre is hatást gyakorló mennyiségben csak étrend-kiegészítőkkel tudjuk szervezetedbe juttatni.
L-karnitinban gazdag ételek:
- Marha steak, főtt, 4 dkg – 56-162 mg
- Darált marhahús, főtt, 4 dkg - 87-99 mg
- Tej, teljes, 1 csésze – 8 mg
- Tőkehal, főtt, 4 dkg - 4-7 mg
- Csirkemell, főtt, 4 dkg - 3-5 mg
- Fagylalt, ½ csésze – 3 mg
- Sajt, cheddar, 2 uncia – 2 mg
- Teljes kiőrlésű kenyér, 2 szelet - 0.2 mg
- Spárga, főtt, ½ csésze - 0.1 mg
Érdekes, hogy az L-karnitinban gazdag élelmiszer források nagyobb abszorpciós rátával rendelkeznek, mint az étrendkiegészítők. Egy tanulmány szerint, 57-84% L-karnitin felszívódik, mikor élelmiszerben fogyasztjuk, összehasonlítva 14-18%-kal melyet az étrendkiegészítőből nyerhetünk ki. Amint azt korábban is említettük, a szervezet is képes termelni, metioninből és a lizinből, hogyha nagyon alacsony az l-karitin raktár. Ezen okok miatt, az L-karnitin kiegészítők csak különleges esetekben szükségesek, mikor az egészségügyi állapot úgy kívánja.
Összegzés: A fő étrendi forrásai L-karnitin hús, hal és néhány egyéb állati termék, mint például a tej. Egy egészséges egyén szervezetében elegendő mennyiségű l-kartinin van.
Az L-karnitin szedése
A tartós fogyáshoz napi 1000 – 2000 mg l-karnitin fogyasztása szükséges legalább 5 hónapon keresztül. Kutatások bebizonyították, hogy a tesztalanyok a kisérlet 5 hónapja alatt 55%-kal több zsírt égettek el és az izomerejük 35%-kal nőtt meg.
Az optimális fogyasztás mennyiségéhez a testsúly és a mozgás intenzitása is szükséges de jó ökölszabály, ha minden reggel és edzés előtt 1000 mg l-karnitint beviszünk akkor nagyon nem lőhetünk mellé. Ebben az esetben javul majd a zsír-energia átalakulás intenzitása és a sportteljesítményre is pozitív hatással lehet.
A standard dózis 500-2000 mg naponta.
- Acetil-L-karnitin: agyműködés javítására szolgál. A dózisok változnak 600-2,500 mg naponta.
- Az L-karnitin L-tartarát: fizikai teljesítmény növelésére szolgál. A dózisok a 1,000-4,000 mg naponta.
- propionil-L-karnitin: véráramlás javításása szolgál A dózisok változnak 400-1,000 mg naponta.
A legtöbb kutatás ténylegesen alátámasztja, hogy az l-karnitin fogyasztása jótékony hatással van az agyműködésre. Étrend kiegészítő formában a vegetáriános étrendet követőknek és időseknek szükséges szedniük.
Az összes l-karnitin forma közül az acetil-L-karnitin és L-karnitin a legnépszerűbb, és úgy tűnik, hogy a leghatékonyabb is.
A különböző típusú karnitinok
Az L-karnitin a standard biológiai aktív formája a karnitinnak, amely megtalálható a szervezetben, bizonyos élelmiszerekben és a legtöbb étrend kiegészítők.
Íme néhány más típusú karnitin:
- D-Karnitin: ez inaktív formában okozhat karnitinhiányt az emberi szervezetben meggátolva más hasznosabb formák felszívódását
- Acetil-L-karnitin: gyakran nevezik ALCAR-nak, ez talán a leghatékonyabb formája, az agyműködéshez elengedhetetlen. Olyan neurológiai állapotok kezelésére lehet használni, mint például az Alzheimer-kór.
- Propionil-L-karnitin: ez a forma alkalmas a véráramlással kapcsolatos problémák kezelésére, mint a perifériás érrendszeri betegségek, vagy a magas vérnyomás. Ez a nitrogén-oxid termelés révén lép életbe, amely javítja a vér áramlását.
- Az L-karnitin L-tartarát: ez az egyik leggyakoribb formája, megtalálható a sport-kiegészítőkben, gyors felszívódási képessége miatt. Hasznos lehet izomfájdalmak enyhítésére.
A legtöbb ember számára, az acetil-L-karnitin és az L-karnitin tűnik a leghatékonyabbnak. Azonban mindenkinek meg kell találnia a személyes igényeit és céljait.
Összegzés: Bár L-karnitin a legelterjedtebb, nem elfelejtendő az acetil-L-karnitin, propionil-L-karnitin és az L-karnitin-L-tartarát.
Az L-karnitin mellékhatásai
Mint a legtöbb természetes kiegészítő, L-karnitin is mentes minden súlyos mellékhatástól, így biztonságosan beépíthető a napi táplálkozásba. Egy tanulmány vizsgálta L-karnitin biztonságát, olya módon, hogy a résztvevők 3 grammot fogyasztottak naponta 21 napon át. Egy átfogó vér panelt végeztek minden résztvevővel a vizsgálat elején és a vizsgálat végén. Nem voltak negatív elváltozások.
A legbiztonságosabb dózis naponta 2 gramm fogyasztása. Azonban különböző vizsgálatokban tapasztaltak a résztvevők néhány enyhe mellékhatást, beleértve a hányingert és a hasi diszkomfort érzést. A legtöbb ember számára, a napi 2 gramm vagy annál alacsonyabb dózis úgy tűnik, hogy viszonylag biztonságos, és mentes a súlyos mellékhatásoktól.
Összefoglaló: 2 gramm vagy annál kevesebb dózisban jól tolerálható és biztonságos az l-karitin fogyasztása a legtöbb ember számára. Néhányan jeleztek, hányingert vagy más emésztési mellékhatásokat, de komolyabb problémákat még nem jegyeztek fel.
Tudományos tények az l-karnitinról
Az l-karnitin vegyjele C7H15NO3 (kimondva nem egyszerű megnevezésről van szó: 3-hidroxi-4-(trimetilammónio)butanoát), moláris tömege 161,2 g/mol.
Gyógyszerkönyvi neve: Levocarnitinum
ATC kódja: A16AA01
Gyakori kérdések
Mi a szerepe a szervezetben
L-karnitin fő szerepe a szervezetben, a mitokondriális funkciót és az energiatermelés.
A sejtekben, segít a zsírsavak szállításában a mitokondriumok felé, ahol elégetésükkel energia képződik. Mintegy 98% -a a szervezet L-karnitin raktárainak az izmokban találhatóak, valamint nyomokban a májban és a vérben. Az általános egészségi állapot megőrzése érdekében az l-karnitin segít mitokondriális növekedésben és egészségben, amely kulcsfontosságú szerepet játszik a betegség kivédésében és az egészséges öregedés folyamatában.
Újabb kutatások kimutatták, különböző karnitin formák potenciális előnyeit, melyek szív és agyi betegségek meglelőzésben játszhatnak szerepet.
Összefoglaló: Az L-karnitin elsődleges feladata a zsírsavak eljuttatása a sejtek felé, melyek elégetésre kerülnek, s energiát termelnek a mitokondriumban.
Az L-karnitin tárolása
Az l-karnitin hűvös, száraz helyen tárolandó. Gyermek elől elzárandó. Az l-karnitin készítmények nem minősülnek gyógyszernek és gyógyászati segédeszköznek, így vény nélkül kaphatóak, akár étrend-kiegészítő szakboltokban és web áruházakban is.
Kiknek van szüksége fokozott karnitin bevitelre?
Egészséges emberekben megtermelődik az l-karnitinból a szükséges mennyiség, azonban szívbetegeknek, fogyni vágyóknak és sportolóknak ajánlott az étrend-kiegészítőként történő bevitele. A karnitin tulajdonképpen egy aminosav-származék, mely az élőlények szervezetében megtalálható két esszenciális aminosavból: lízinből és metioninból épül fel.
Az l-karnitint edzés előtt vagy után érdemes szedni?
Az l-karnitint a maximális hatásfok elérése érdekében fizikai aktivitás előtt érdemes bevenni, mert javítja a sejtek energia ellátását. Edzés után is van értelme, mert ekkor is fokozott az energia felhasználás, de a jobb hatásfok érdekében inkább a tréningek előtt érdemes l-karnitint fogyasztani.
Az L-karnitin tabletta, az l-karnitin ital vagy koncentrátum a hatékonyabb forma?
Az l-karnitin számos formában kapható, mint ital, sűrítmény, kapszula, tabletta vagy por. A leggyakoribb formája a tabletta, ami akár szét is rágható. Talán ez a legkompaktabb forma, de minden esetben a hatóanyag mennyisége a legfontosabb. Napi 1000 mg bevitele legalább ajánlott, diéta esetén.
Az l-karnitin egy zsírégető?
Igen. Az l-karnitin számos, emberi szervezetre gyakorolt hatása közül a legjelentősebb a zsírégető és diéta támogató hatása. Emiatt a testépítők, sportolók és fogyni vágyók körében rendkívül népszerű és elterjedt ez az étrend-kiegészítő. Fontos azonban megjegyezni, hogy az l-karnitin egy passzív zsírégető, passzív életvitel mellett semmi értelme, csak abban az esetben hatásos ha mellette aktívan sportolsz és mozogsz.
Az L-karnitin tea létezik?
Igen. Ezekben a teákban azonban jóval alacsonyabb a hatóanyag tartalom, mint a tablettákban, de ha amúgyis a teázás szerelmesei vagyunk, akkor az l-karnitin teák napi többszri fogyasztása, igazán kedvező hatással lehet a fogyásra és diétázásra.
Mikor fordul elő a karnitinhiány és milyen következményei vannak?
Kétféle karnitinhiány állapot létezik. Az elsődleges karnitinhiány egy genetikai rendellenesség a celluláris karnitin transzporter rendszer hibája, amely általában abban nyilvánul meg, hogy öt éves korra vázizom-izomgyengeség és hipoglikémia lép fel. Másodlagos karnitin hiányosságok oka lehet a krónikus veseelégtelenség vagy bizonyos antibiotikumok gyakori használata, amelyek csökkentik karnitin felszívódását, vagy növelhetik annak kiválasztását.
Szükséges-e l-karnitin étrend kiegészítőt szedni?
Az L-karnitin szintet az is befolyásolja, hogy mennyit kerül be a szervezetbe az étrend által és mennyit termel a szervezet. Emiatt L-karnitin szint gyakran alacsonyabb vegetáriánusok és vegánok körében, mivel ők nem fogyasztanak állati eredetű termékeket. Ezért érdemes lehet vegetáriánusok és vegánok, L-karnitin étrendkiegészítőt fogyasztaniuk. De még nem születtek tanulmányok erre a leszűkített csoportra.
Az időseknek is szükséges l-karnitin étrend kiegészítőt szedniük, hiszen kutatások kimutattak, hogy csökken a szintje az évek múlásával.
Az egyik vizsgálatban, 2 g L-karnitin szedése csökkentette a fáradtságot és növelte az izomműködést. A kutatásban idős emberek vettek részt. Más kutatások kimutatták, hogy az idősödő agyra is nagyon jó hatással van l-karnitin, jól karbantartható vele az agyműködés.
Összefoglaló: Speciális betegcsoportok szükséges, hogy részesüljenek l-karnitin étrend kiegészítőben. Ez magában foglalja az időseket és azokat az emberek, akik ritkán vagy soha nem esznek húst vagy halat.
Az L-karnitin tulajdonságai és érdekességek
Az l-karnitin az emberi és állati szervezet egy esszenciális aminosava.
Az összes vitaminszerű anyagot a B-vitamin családba osztályozzák újabban (például niacint vagy éppen folsavat), azóta a BT -vitamin elnevezést kapta az L-karnitin. Szent-Györgyi Albert szerint a vitamin olyan anyag ami a szervezet számára fontos, hogy ne legyünk betegek. Egyes vitaminokat elő tudja állítani a szervezet, míg másokat nem.
A nemzetközi közmegegyezés szerint az l-karnitint a cholin vagy kolin alá sorolják, mely szintén egy diétatámogató anyag.
Az l-karnitin a test normális életfolyamataihoz nélkülözhetetlen főleg az energiatermeléshez, a megfelelő zsíranyagcsere létrejöttéhez szükséges a megfelelő karnitin szint. A legtöbb l-karnitin az izmokban található, mivel az energiafelhasználás zöme itt történik. Testünk 20-30 g totál l-karnitint tartalmaz, mely nagy része az izmokban található. A szükséges karnitin tizede a veésben, májban és az agyban termelődik, a többit tápanyag és étrend-kiegészítő formájában kell bevinnünk. Gyerekkorban még nem állít elő a szervezet karnitint, az idő előre haladtával lesz képes egyre többet megtermelni a test.
1 g karnitin előállításához 30 g fehérje bevitelére van szükségünk. A csirkemell 20%-os fehérjearányából kiindulva 150 g csirkemell szükséges 1 g karnitin szintetizálásához.
A napi karnitin szükséglet 200-500 mg, inaktív ülőmunkát végző emberek esetében. Ha fizikai terhelésnek vagyunk kitéve, sportolunk vagy aktív stressz éri a szervezetet akkor 1200mg-ot alsóhangon eléri a napi szükségletünk.
A karnitinhiány a tünetekből nem megállapítható. A vérben lévő karnitinszint sem lehet irányadó, mivel a sejtekben és véráramban lehet eltérő a karnitin szintje, így a két érték nem függ össze. Szívbetegek esetében sokszor magas a vérben mér karnitin szintje, mégis a hiányáról beszélhetünk.