Hogyan működik a szem?
A szem egy nagyon összetett szerv, hihetetlenül fontos funkcióval. A szem minden része különleges szerepet játszik a vizuális folyamatban, amely lehetővé teszi számunkra, hogy lássunk. Ennek az összetett rendszernek bármely részének rendellenessége látási problémákat okozhat. A szem vitamin használata segíthet ezeknek a problémáknak az elkerülésében.
A szemet egy valós idejű fényképezőgépnek tekinthetjük, csak anélkül, hogy meg kellene várni a kép mentését - a tárgyról visszaverődő fénysugarak olyan képpé alakulnak, amelyet valós időben látunk.
Az írisz úgy működik, mint a kamera membránja, és szabályozza a pupilla méretét. Ha erős a fény, az írisz csökkenti a pupilla méretét, hogy kevesebb fényt engedjen be. Másrészt gyenge megvilágítású környezetben az írisz hagyja a pupilla méretét kitágulni, hogy több fényt engedjen a szemébe.
A szaruhártya és a lencse együttműködve fókuszálja a fénysugarakat a szem hátsó részén található speciális fényérzékeny szövetre – az úgynevezett retinára –, amely olyan, mint egy kamera filmje.
A retina sejtjei a fényt elektromos jelekké alakítják, amelyeket a látóideg segítségével az agyba küldenek feldolgozás céljából, lehetővé téve számunkra, hogy lássuk a képet.
A gyakori szembetegségek
A szembetegség kialakulásának kockázata növekszik, ahogy szervezete öregszik. A leggyakoribb szembetegségek a következők:
- Szürkehályog. Olyan állapot, amelyben a látása elhomályosul. Az életkorral összefüggő szürkehályog a látásromlás és a vakság vezető oka világszerte.
- Diabéteszes retinopátia. A cukorbetegséggel összefüggő, és a látásromlás és vakság egyik fő oka, a retinopátia akkor alakul ki, amikor a magas vércukorszint károsítja a retinában lévő ereket.
- Száraz szem betegség. Olyan állapot, amelyet a könny elégtelensége jellemez, ami a szeme kiszáradását, kényelmetlenséget és esetleges látási problémákat okoz.
- Glaukóma. Betegségek egy csoportja, amelyet a látóideg progresszív degenerációja jellemez, amely a vizuális információkat a szemből az agyba továbbítja. A glaukóma rossz látást vagy vakságot okozhat.
- Makula degeneráció. A makula a retina központi része. Az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) a vakság egyik fő oka a fejlett országokban.
Bár az ilyen állapotok kialakulásának kockázata bizonyos mértékig a génektől függ, ebben az étrend is fontos szerepet játszhat.
A szem vitaminjai
Számos tápanyag segíti a szem egészségét. Ezek a következők:
1. Lutein és zeaxantin
Erőteljes antioxidáns tulajdonságaiknak köszönhetően a lutein és a zeaxantin segíthet csökkenteni a szem gyulladását, leküzdeni a szabad gyököket, csökkenteni az oxidatív stresszt és javítani a látás élességét. A kutatások kimutatták, hogy különböző szembetegségekkel és állapotokkal kapcsolatos előnyökkel járhat, beleértve az időskori makuladegenerációt is.
2. A-vitamin
Az A-vitamin döntő szerepet játszik a látásban azáltal, hogy tisztán tartja a szaruhártyát, amely a szem külső borítója.
Ez a vitamin a rodopszin összetevője is, egy olyan fehérje a szemében, amely lehetővé teszi, hogy gyenge fényviszonyok mellett is lásson.
Az A-vitamin védelmet nyújthat a szembetegségek ellen is. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a magas A-vitamin tartalmú étrend a szürkehályog és az időskori makuladegeneráció (AMD) csökkenő kockázatával járhat együtt.
2. C-vitamin
A C-vitamin egy vízben oldódó antioxidáns, amely segít a szervezetben más antioxidánsok, köztük az E-vitamin termelésében. Segít a szabad gyökök elleni küzdelemben, és támogatja a szem ereinek és kötőszöveteinek integritását.
3. E-vitamin
Az E-vitamin egy zsírban oldódó antioxidáns, amely a luteinnel együttműködve megvédi a retina sejtjeit az oxidációtól.
4. B vitaminok
A kutatók több B-vitamint is tanulmányoztak a szem egészségére gyakorolt hatásuk miatt, különösen a B6-, B9- és B12-vitamint.
Ez a B-vitamin komplex csökkentheti a homocisztein szintjét, egy olyan fehérjét a szervezetben, amely gyulladással és az AMD kialakulásának fokozott kockázatával járhat együtt.
Egy másik B-vitamin, amelyet a szem egészségével kapcsolatban vizsgáltak, a riboflavin (B2-vitamin). Antioxidánsként a riboflavin képes csökkenteni az oxidatív stresszt a szervezetben, beleértve a szemet is.
A tudósok a riboflavin képességét vizsgálták a szürkehályog megelőzésében, mivel a hosszan tartó riboflavinhiány vezethet ehhez az állapothoz. Érdekes módon sok szürkehályogban szenvedő személyben hiányzik ez az antioxidáns.
A niacin (B3-vitamin) fő funkciója a szervezetben, hogy segítse a táplálékot energiává alakítani, de antioxidánsként is működhet.
A közelmúltban a tanulmányok azt sugallták, hogy a niacin szerepet játszhat a glaukóma megelőzésében, amely az az állapot, amelyben a szem látóidegje károsodik.
A tiamin vagy a B1-vitamin szerepet játszik a megfelelő sejtműködésben és a táplálék energiává alakításában és valószínűleg hatékonyan csökkenti a szürkehályog kockázatát.
Egy 2900 ausztrál ember bevonásával végzett megfigyeléses tanulmány szerint a tiaminban gazdag étrend 40%-kal csökkenti a szürkehályog kialakulásának kockázatát. Ez a tanulmány azt is jelzi, hogy a fehérje, az A-vitamin, a niacin és a riboflavin védelmet nyújthat a szürkehályog ellen.
4. Cink
A cink nélkülözhetetlen tápanyag, amelyet a szervezet nem képes előállítani vagy tárolni. A cink szerepet játszik abban, hogy az A-vitamint a májból a retinába szállítsa, hogy melanin néven védő pigmentet képezzen a szemében.
5. Esszenciális zsírsavak
A retinájában magas a dokozahexaénsav (DHA) koncentrációja, amely egy fontos omega-3 zsírsav. Bár a DHA nem képes visszafordítani a retina károsodását, segíthet megőrizni látását, és enyhíteni a szemszárazságot és a gyulladt szemhéjakat.
6. Melatonin
Erős antioxidáns hatásának köszönhetően szintén segíti a sejtkárosodás elkerülését és ezzel együtt a szem védelmét.
Kutatások alapján a melatonin hasznos lehet az időskori makuladegeneráció, a retinopátia és a glaukóma ellen is.
7. Likopin
A likopin szintén erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással bír, így a szem vitaminja. Számos bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy lassítja vagy meggátolja az időskori makuladegenerációt és a szürkehályog kialakulását.
8. Hiualuronsav
A szemben lévő folyadék fontos része a hiluronsav, így annak megfelelő jelenléte elengedhetetlen a szem számára. A hialuronsav védi a szemet a kiszáradástól, továbbá hatékony antioxidáns, megakadályozza a szem UVB fénnyel szembeni károsádását.
Szemvitamin makula degeneráció esetében
Az AMD egy súlyos szembetegség, amely az 50 év felettiek látásvesztésének legfőbb oka. Az AMD-nek két formája van: a száraz AMD fokozatos látásromboló, míg a nedves AMD gyors látásvesztést okoz.
A vitaminok segíthetnek az AMD-ben szenvedő betegeknek. A National Eye Institute a következők napi fogyasztását javasolja:
- Réz 2 mg
- Lutein 10 mg
- C-vitamin 500 mg
- E-vitamin 400 NE
- Zeaxantin 2 mg
- Cink 80 mg
Az AREDS és AREDS2 tanulmányok kimutatták, hogy az AMD által okozott súlyos látásvesztés hat év alatt 25%-kal csökkent.
A vizsgálatok azt mutatják, hogy ezek a táplálék-kiegészítők segíthetnek a korai AMD-ben szenvedő betegeknek, vagy azoknak, akik a betegség köztes fázisában vannak. Beszélje meg szemorvosával, hogy fennáll-e a betegség kockázata. A tanulmányok azt mutatják, hogy ha Ön veszélyeztetett, ezek a vitaminok segíthetnek.