Tartalomjegyzék
- Mi az a melatonin?
- A melatonin működése
- A melatonin hatása
- 1. Segíti az álomba szenderülést
- 2. Csökkentheti a szezonális depresszió tüneteit
- 3. Támogatja a mell és prosztatarák kezelését
- 4. Növelheti a növekedési hormon szintjét
- 5. Támogatja a szem egészségét
- 6. Segíthet a reflux kezelésében
- 7. Melatonin az autizmus ellen
- 8. Segít az időeltolódás átvészelésében
- A melatonin szedése
- Melatonin mellékhatások
- Gyaroki kérdések
- Miben található melatonin?
- Biztonságos a melatonin tabletta gyerekeknek?
- Termékeink
Mi az a melatonin?
A melatonin egy emberi hormon, amelyet az agyban található borsó méretű tobozmirigy termel és a szervezet cirkadián ritmusának szabályozásáért felelős a természetes alvási ciklus irányítsa érdekében.
Ennek megfelelően alvászavar vagy álmatlanság esetén használják az alvás megsegítőjeként. Az alvási problémákon kívül a melatonin segíti az immunrendszer működését, a vérnyomás és a kortizolszint szabályozását.
Emellett antioxidánsként is működik, és kutatások szerint az olyan egészségügyi problémákon is segíthet, mint a szemproblémák, depresszió vagy reflux.
A melatonin tudományos neve az n-acetyl-5-methoxytryptamine.
A melatonin működése
A melatonint egy bosró mértetű szerv, a tobozmirigy termeli, ami nap közben inaktív. Néhány órával az elalvás előtt - amikor kezd sötétedni - a retinába érkező fény mennyisége csökken, a tobozmirigy működésbe lép, és elkezdi melatoninnal feltölteni az agyat.
A melatonint a „sötétség hormonjának” vagy „vámpírhormonnak” is nevezik, mert az éjszakai sötétséggel együtt jön elő - mondta Matthew Walker, a Kaliforniai Egyetem idegtudományi és pszichológiai professzora. Ahogy a melatonin szintje emelkedik, a kortizol (stresszhormon) szintje csökken, a légzés lelassul és álmossá válunk.
Az egészséges alvához két órával a lefekvés előtt már nem ajánlott nagy fényforrások alkalmazása, sőt a számítógép és a mobiltelefon használatát is mellőzzük, hiszen ez eszközök kék fénye semlegesítheti a melatonin hatásait.
A melatonin főként a bőrben, az emésztőrendszerben és a retinában tárolódik.
A melatonin hatása
1. Segíti az álomba szenderülést
Sokan a melatonint az alváshormon jelzővel társítják, és nem alaptalanul. Az egyik legnagyobb mértékben fogyasztott természetes alvássegítő tabletta, aminek szedése elősegíti a nyugodt alvást.
Egy vizsgálat, melyben 50 olyan ember vett részt, akik nehezen tudtak elaludni megállapította, hogy a melatonin szedése a lefekvés előtti 2 órában segítette az elalvást és növelte annak minőségét. [1]
Egy 19 álmatlanságban szenvedő alany bevonásával végzett vizsgálatban hasonló eredmény született, a melatonin kapszula alkalmazása csökkentette az elalváshoz igényelt időt és fokozta az alvás minőségét, illetve annak teljes hosszát. [2]
2. Csökkentheti a szezonális depresszió tüneteit
A szezonális depresszió (szezonális affektív zavar - SAD), gyakori állapot a lakosság körében, az emberek majdnem 10%-a érintett. A depresszió ezen típusa szorosan kapcsolható az évszakok változásához, főként ősz végén és tél elején alakul ki. A problémát a kutatások összefüggésbe hozták a cirkadián ritmus változásával, amelyet évszakok fényváltozása okoz.
Egy klinikai vizsgálat - melyben 68 emberen vett részt - bebizonyította, hogy a cirkadián ritmus megváltozása segít a szezonális depresszió kialakulásában, de a melatonin tabletta csökkenti ennek tüneteit. [3]
3. Támogatja a mell és prosztatarák kezelését
Statisztikák szerint a férfiak körülbelül 12.5 százalékánál diagnosztizálnak prosztatarákot, míg a nők 12,9 százalékánál mellrákot életük során.
Tanulmányok vizsgálták a melatonin mellrákra gyakorolt hatását emberi sejtek (in vitro) és egerek (in vivo) bevonásával. A vizsgálatok eredménye szerint a melatonin pótlása segíthet a rákos sejtek növekedésének gátlásában és terjedésében. [4, 5]
Férfiak esetében is hasznos lehet a melatonin szedése, hiszen a prosztatarák számos férfit érint. Megállapították, hogy a prosztatarákban szenvedő emberek szervezetében alacsonyabb a melatonin szintje, mint az egészséges társaik esetében. Az Oncology Reports lapban megjelent tanulmány szerint a melatonin képes gátolni az andogén-függő prosztatarák sejtjeinek növekedését. [6]
4. Növelheti a növekedési hormon szintjét
Az emberi növekedési hormon (HGH) kulcsfontosságú a sejtek növekedéshez és a regenerációjához. A HGH szintje hatással van az izomtömegre és az erőszintre is. Néhány tanulmány az állítja, hogy a melatonin egyik hatása a férfiak HGH szintjének növekedése.
Egy tanulmány, melyben 8 férfi vett részt megállapította, hogy mind az alacsony (0,5 mg), mind a magas (5 mg) dózisban adott melatonin növelte a HGH szintjét. [7]
Egy 32 férfin elvégzett vizsgálat szintén ezt az eredményt mutatta. [8]
5. Támogatja a szem egészségét
A melatonin antioxidáns tulajdonságainak köszönhetően segít megelőzni az oxidatív stressz okozta sejtkárosodást és így védeni a szemet. Szedése hatásos lehet az olyan betegségek ellen, mint a makuladegeneráció (AMD) és a glukóma.
Egy vizsgálat szerint a napi 3mg melatonin adagolása hatásos lehet a makuladegeneráció ellen. A vizsgálatban 100 beteg vett részt, 6-24 hónapon keresztül. Azt tapasztalták, hogy a melatonin sikeresen megvédte a retinát a betegségektől, csökkentette az időskori látáskárosodást és a látás is tiszta maradt. [9]
Egy patkányokon elvégzett kísérlet azt találta, hogy hasznos lehet a retinopátia elleni küzdelemben, csökkentve annak súlyosságát, előfordulási arányát és az esetleges látásvesztés esélyét.
6. Segíthet a reflux kezelésében
Gyomorégés, böfögés és hányinger? Ez utalhat a refluxra (GERD), ami egy olyan állapot, ahol a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, és ezzel számos problémát okozhat a szervezetben.
Szerencsére a melatonin ezen is segíthet, hiszen visszafogja a nitrogén-oxid termelését és a gyomorsav kiválasztását. A NOX a nyelőcső alsó záróizmának ellazításában vesz részt, és ez segíti a gyomorsav visszaáramlását. [10]
Egy vizsgálat szerint - amiben 36 ember vett részt - a melatonin egyedüli és kombinált GERD gyógyszeres szedése (omeprazollal) nagy mértékben csillapította a gyomorégés tüneteit. [11]
Ráadásul egy másik vizsgálat megállapította, hogy a melatonin tabletta hatékonyabbnak bizonyult az omeprazol gyógyszeres kezelésnél is. A 40 napos tesztet követően a 351 refluxos beteg közül azok, akik melatonint kaptak 100%-ban éreztek javulást, míg az omeprazolt kapó csoportban csak 65.7%-ban. [12]
7. Melatonin az autizmus ellen
Tanulmányok kimutatták, hogy sok autista ember szervezete nem termel elég melatonint, és gyakran alvásproblémákkal küzd.
Egy 2014-es áttekintő tanulmány szerint a melatonin segített az autistáknak, hogy hamarabb el tudjanak aludni. Emellett tovább és mélyebben is aludtak. Néhány autista esetében a jobb alvás segített a nappali viselkedésükben is.
8. Segít az időeltolódás átvészelésében
Időeltolódás (jet-lag) akkor következik be, amikor időzónák között utazunk. Az utazás után néhány napig a szervezet belső órája még mindig arra a helyre van beállítva, ahonnan jött, nem pedig arra, ahová érkezett. Ez fáradttá teheti az embert és nehézségekbe ütközhet a fókuszálás.
Kutatások szerint a melatonin segíthet a jetlag tüneteinek leküzdésében. Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia támogatja a melatonin használatát az időeltolódás csökkentése és a jobb alvás érdekében, ha több időzónán keresztül utazunk.
A melatonin szedése
A melatonin napi 0,5 - 10 mg-os adagban szedhető.
Mivel nem minden melatonin kapszula egyforma, a káros mellékhatások elkerülése érdekében a legjobb, ha követi a címkén ajánlott mennyiséget.
Ajánlott alacsonyabb adaggal kezdeni, és szükség szerint növelni, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelőt.
Ha a melatonint az alvásminőség javítására használja, a maximális hatékonyság érdekében próbálja meg lefekvés előtt 30 perccel bevenni.
Ha a cirkadián ritmus korrekciójára és egy szabályosabb alvási rend kialakítására használja, akkor körülbelül 2-3 órával lefekvés előtt vegye be.
Melatonin mellékhatások
A kutatások azt mutatják, hogy a melatonin biztonságos és nem okoz függőséget mind rövid, mind hosszú távú használat esetén.
Azon aggodalmak, hogy a melatonin pótlása csökkentheti a szervezet azon képességét, hogy természetes módon termelje azt, nem megalapozottak.
A melatonin leggyakoribb mellékhatásai közé tartoznak a hányinger, a fejfájás, a szédülés és az álmosság.
A melatonin kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, köztük antidepresszánsokkal, vérhígítókkal és vérnyomáscsökkentőkkel, így ha bármelyiket szedi beszéljen kezelőorvosával.
Gyaroki kérdések
Miben található melatonin?
- Banán
- Zab
- Paradicsom
- Rizs
- Csemegekukorica
- Gyömbér
Biztonságos a melatonin tabletta gyerekeknek?
Mivel a melatonin hatásait vizsgáló hosszú távú tanulmányok csak felnőttekre korlátozódnak, gyermekek és serdülők számára jelenleg nem ajánlott a szedése.
Terhesség és szoptatás esetén szintén nem javasolt a melatonin szedése.