Tartalomjegyzék
A szemek egészségéhez és magához a látáshoz számos tápanyagra és vitaminra van szükség Ezek közöl az egyik a lutein, a másik a zeaxantin, melyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkező karotinoidok.
De mi is pontosan a lutein, és miért a szem vitaminja?
Mi az a lutein és zeaxantin?
A lutein és a zeaxantin a karotinoidok családjába tartozó antioxidánsok. A karotinoid egyfajta növényi fitonutriensek (vegyi anyagok), melyek sokféle növény sejtjében megtalálhatók.
Ezek a vegyületek felelősek például a növények színéért, melyeknek köszönhetően élénk vörös vagy sárga színekben pompáznak a zöldségek és gyümölcsök. Ezek a pigmentek nem csak a színekért felelősek, hanem a növények működésében és azok egészségügyi előnyeiben is fontos szerepet játszanak.
A zeaxantin és a lutein karotinoidok kis eltéréssel rendelkeznek, de szerkezetileg hasonlóak, és hatásuk is ugyanaz.
Ez a két fitonutriens az egyetlen, melyek a retinában - főként a makula régióban - is megtalálhatók és elengedhetetlenek az egészséges és éles látáshoz. A nagy koncentráció miatt a két karotinoidot a makula pigmenjeként is nevezik.
A zeaxantin és lutein hatása
1. Fontos antioxidánsok
A lutein és a zeaxantin is védenek a szabad gyökök okozta negatív hatásoktól, hiszen erős antioxidánsok.
A szabad gyökök nagy mennyiségű jelenléte a szervezetben a sejetek károsodásához vezet, ami gyorsítja az öregedést és olyan betegségekhez vezethetnek, mint a rák, az Alzheimer-kór, a 2-es típusú cukorbetegség vagy a szívbetegségek.
Amellett, hogy a lutein és a zeaxantin védi zsírokat, fehérjéket és a DNS-t a szervezetben, még a glutation - szintén kulcsfontosságú antioxidáns - újrahasznosításában is segíthet. [
Ezenkívül antioxidáns tulajdonságaik csökkenthetik a „rossz” LDL-koleszterin hatásait, ezáltal csökkentve a lerakódásokat az artériákban, ami csökkenti a szívbetegség kockázatát. [
A lutein és a zeaxantin ezek mellett megvédi a szemet a szabad gyökök káros hatásaitól.
A szemek a nap folyamán ki vannak téve a fény és az oxigén káros hatásainak, ami fokozza a szabad gyökök képződését és azok káros hatásait. A lutein ezen segítve, gátolja a szabad gyökök képződését és szem sejtjeinek károsodását. [
A karotinoidok csapatban még hatásosabban működnek, együtt alkalmazva nagyobb mértékben védik a szemet a szabad gyökök okozta károsodástól.
2. Védik a szem egészségét
Az étkezési karotinoidok között a zeaxantin és a lutein azok, amelyek a szem hátsó részében, a makula régióban (retinában) tárolódnak. Ennek megfelelően és a nagy koncentrációnak köszönhetően makula pigmenteknek is hívják őket.
A látáshoz szükséges az egészséges makula, így ezek a karotinoidok nagyon fontos szerepet töltenek be a szem egészségében, hiszen antioxidáns hatásukkal védik a káros szabad gyökök okozta problémáktól.
Az erős fény, és különösen a kék fény károsíthatja a szemet, amitől a lutein fényvédőként szintén véd, hiszen elnyeli a felesleges fényenergiát. [
A szem egészségét illetően a zeaxantin és a lutein a következő esetekben lehet hasznos:
- Életkorral összefüggő makula degeneráció (AMD): szedésük védheti a szemet az AMD vakságig történő előrehaladásától.
- Szürkehályog: a betegség okozta homályos foltok képződését lelassíthatja ezen karotinoidok szedése.
- Diabéteszes retinopátia: az oxidatív stressz csökkentésével csökken a retinopátia esélye is.
- Retinaleválás: patkányokon végzett kísérletek során a lutein injekciót hatására 54%-kal csökkent a sejthalál mértéke.
- Uveitis: a szem középső rétegét érintő gyulladáson segíthet a karotinoidok szedése.
3. Védheti a bőrt
A zeaxantin és a lutein bőrre gyakorolt jótékony hatását csak az elmúlt években vizsgálták, antioxidáns hatásuk védi a bőrt a nap okozta káros ultraibolya (UV) sugárzástól. [
Patkányokon végzett kísérlet során megállapították, hogy a 0,4%-ban luteinnel és zeaxantinnal dúsított étrend csökkentette az UVB sugárzás káros hatásait, és a bőrgyulladásokat.
További állatkísérletek is azt igazolják, hogy szedésük védi a bőr sejtjeit az abnormális öregedéstől és az UVB sugárzás okozta daganatoktól.
Mennyi lutein kell naponta?
Mint a legtöbb kiegészítő esetében, sem a luteinre, sem a zeaxantinre nincs ajánlott napi dózis.
A helyzetet bonyolítja, hogy számos paraméter befolyásolja a szervezet igényét, köztül például az életkor, a stressz vagy a dohányzás.
A szakemberek a napi 6 - 20 mg étrendi lutein bevitelét ajánlják a szembetegségek kockázatának csökkentésére.
Az Age-Related Eye Disease Study 2 (AREDS2) kutatása szerint a napi 2 mg zeaxantin és 10 mg lutein és jelentősen csökkentette az előrehaladott időskori makuladegeneráció kialakulását.
A lutein mellékhatásai
Jelenlegi tudásunk szerint a lutein mellékhatásoktól mentes. Egyetlen dolog említésre méltó, ez pedig a bőr sárgulása, ami nem káros.
1 mg / testtömeg kg lutein és 0,75 mg / testtömeg kg zeaxantin szedése teljesen biztonságos.
Zeaxantin és lutein miben van?
Nagy mennyiségű lutein és zeaxantin található a zöld leveles zöldségekben. Érdekes módon a gyümölcsök élén sárga és narancssárga színéért is a lutein a felelős, de a zöldségekben lévő klorofill elnyomja ezt a színt.
Ezeknek a karotinoidoknak a fő forrásai a:
- kelkáposzta (48 - 115 mcg/g)
- spenót
- brokkoli
- saláta
- petrezselyem
- bazsalikom
- póréhagyma
- borsó
- sárgarépa (2.5 - 5.1 mcg/g)
- narancs
- sárgadinnye
- kivi
- pirospaprika
- tök
- pisztácia
- szőlő
- durumbúza
- kukorica
Ezenkívül a tojássárga fogyasztása is fontos lehet, mivel a tojássárgája magas zsírtartalma javíthatja ezen tápanyagok felszívódását.
A zsírok javítják a lutein és a zeaxantin felszívódását, ezért jó ötlet felvenni őket az étrendbe, például egy kis olívaolajat egy zöldsalátába, vagy egy kis kókuszolajat a párolt zöldségekhez.