Tartalomjegyzék
Mi az a ligetszépe olaj?
A ligetszépe olajat (angolul Evening Primrose) az Észak-Amerikában őshonos Oenothera Biennis növény magjából nyerik. Nevét sárga virágairól kapta, amelyek este nyílnak.
Az olaj gamma-linolénsavat (GLA) és más omega-6 zsírsavakat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek.
A ligetszépe nem egy, az aromaterápiában használt illóolaj, inkább szájon át szedik.
Az egészségügyi szakemberek úgy vélik, hogy számos egészségügyi problémában, többek között bőrbetegségek, ideg- és ízületi fájdalmak és a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteinek kezelésében is segíthet.
A ligetszépe olaj hatásai
1. Csontritkulás
Úgy gondolják a telítetlen zsírok fokozott bevitele csökkenti a csontritkulás esélyét, ami a csontok ásványi anyag csökkenését, azok gyengeségét és törékenységét okozza. Ez az állapot különösen a nőket érinti a menopauza után.
A primrose olaj szinte teljes egészében telítetlen zsírokból áll, és egyesek úgy vélik ellensúlyozza a csontritkulásban szenvedő nőknél megfigyelhető állapotromlást.
Egy 18 hónapos dél-afrikai vizsgálat arról számolt be, hogy a ligetszépe olaj, a halolaj és a kalcium kiegészítők kombinált alkalmazása idősebb nők (átlagéletkor 79 év) esetében lassította vagy visszafordította a csontritkulást. [1]
A kutatás szerint a kezelést kapó nőknél a combcsont csontsűrűsége 1.3%-kal nőtt.
2. Menstruáció
Az ligetszépe olajat a ciklikus mellfájdalomra is ajánlják, amely a menstruációs ciklushoz kapcsolódik, és körülbelül egy héttel a menstruáció előtt jelentkezik.
Az ezzel a felhasználással kapcsolatos kutatások vegyesek, de egy 2019-es áttekintésbe bevont 10 klinikai vizsgálatból hét azt sugallta, hogy a ligetszépe hasznos a mellfájás esetén.
Az egyik vizsgálat például azt találta, hogy azok a nők, akik hat hónapon keresztül naponta 2 gramm ligetszépe olajat plusz 400 NE egységnyi E-vitamint szedtek, enyhe javulást tapasztaltak mellfájdalmuk súlyosságában. [2]
Az Evening Primrose olajat a PMS egyéb tüneteire vagy a menstruációs görcsök enyhítésére is alkalmazzák.
3. Menopauza
Az ligetszépe kapszula már régóta használt a menopauzába való átmenet során jelentkező hőhullámok kezelésére. A felsőtestben hirtelen fellépő extrém melegségérzet a hormonális változások által okozott hőhullámok egy formája, amely az ösztradiol hormon csökkent szintjének tudható be.
Bár a bizonyítékok vegyesek, egy 2013-ban az Archives of Gynecology and Obstetrics című szaklapban közzétett tanulmány szerint az ligetszépe napi 500 milligrammos adagja hat hét után mérsékelten enyhítette a hőhullámokat. [3]
4. Bőrbetegségek
Az ekcéma, más néven atópiás dermatitis, olyan bőrbetegség, amely hámló és gyulladt bőrt okoz. Az 1980-as években David Horrobin kanadai vállalkozó erősen reklámozta a ligetszépe olajat, az ekcéma hatékony kezeléseként.
A fogyasztók pozitív fogadtatása ellenére a kutatások azóta számos állítást megcáfoltak.
A növényben található GLA a feltételezések szerint segít az akne azáltal, hogy csökkenti a bőrgyulladást és az elváltozásokat okozó bőrsejtek számát. Emellett segíthet a bőrnek megtartani a nedvességét.
Egy külön tanulmány szerint a GLA-kiegészítés mind a gyulladásos, mind a nem gyulladásos aknés elváltozásokat csökkentette. [6, 7]
5. Reumás ízületi gyulladás
A reumatoid artritisz (RA) egyfajta autoimmun betegség, azaz olyan betegség, amelyben az immunrendszer saját sejtjeit és szöveteit támadja meg. RA esetén a szervezet elsősorban a saját ízületeit támadja.
Egyes tanulmányok szerint a GLA csökkentheti a fájdalmat és javíthatja az izületek funkcióit enyhe vagy közepesen súlyos reumatoid artritiszben szenvedőknél. [4]
6. Diabéteszes neuropátia
1993-ban javasolták először a ligetszépe olajat a diabéteszes neuropátia, az idegfájdalmak egy típusának lehetséges kezelésére, amely főként a lábakat és a lábszárakat érinti. Azóta minimális bizonyíték állt rendelkezésre ezen állítások alátámasztására.
Egy 12 hónapos indiai tanulmány 80 súlyos diabéteszes neuropátiában szenvedő ember bevonásával vizsgálta a kezelést. Arra a következtetésre jutottak, hogy napi 500-1000 mg olaj 400 mg E-vitaminnal kombinált adagja a résztvevők 88%-ánál ért el fájdalomcsillapítást. [5]
7. Magas vérnyomás
Ellentmondásos bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy az olaj csökkenti-e a vérnyomást.
Egy 2013-as tanulmány szerint az ligetszépét szedőknél kissé magasabb volt a szisztolés vérnyomás. A kutatók a csökkenést "klinikailag jelentős különbségnek" nevezték. [8]
Lehetséges mellékhatások
A legtöbb étrend-kiegészítőhöz hasonlóan a ligetszépe olaj hosszú távú hatását nem sok kutatás vizsgálta. Bizonyos esetekben azonban olyan mellékhatásokat okozhat, mint:
- Gyomorpanaszok
- Fejfájás
- Hányinger
- Hasmenés
A legtöbb mellékhatás enyhe fokú, és a kezelés abbahagyása után magától megszűnik.
Ligetszépe olaj ellenjavallat
A ligetszépe olajat óvatosan kell alkalmazni a következő esetekben:
- Növelheti a vérzés kockázatát vérzési rendellenességben szenvedőknél.
- Terhes nők ne szedjék, mivel növelheti a vetélés vagy a koraán megindult szülés kockázatát.
Az Evening Primrose jelentős számú gyógyszerrel léphet kölcsönhatásba, ami vagy csökkenti a gyógyszer hatékonyságát, vagy mellékhatásokat vált ki.
- Vérhígítók
- NSAID-ok
- Antipszichotikus gyógyszerek
- HIV-gyógyszerek
Adagolás
Általánosságban elmondható, hogy felnőtteknél a napi 500 mg-os adag biztonságosnak tekinthető, bár sokan akár napi 1300 mg-ot is fogyasztanak mellékhatások nélkül.
A kutatások hiánya miatt a ligetszépét nem szabad gyermekeknek adni.