Tartalomjegyzék
Bár a máriatövis bíborszínű virágaival a kirándulások során is találkozhatunk, de kevesen tudják, hogy ez a gyógynövény antioxidánsokban gazdag, gyulladáscsökkentő és méregteleítő hatású. Számos étrend-kiegészítő létezik belőle, melyek az emésztési funkciók támogatására, a máj és az epehólyag védelmére készültek.
A máriatövist ismerhetjük szamárkóró, őszbogáncs vagy boldogasszony tövise nevén is, tudományosan Silybum marianum, míg angolul Milk Thistle.
Milyen növény a máriatövis?
A máriatövis gyógyhatását először Dioszkoridész görög botanikus és orvos jegyezte le Kr. után 40 köröl. Az elmúlt 2000 év során töretlen a népszerűsége, mint gyógynövény.
A gyógynövény a mediterrán térségben őshonos, és ugyanúgy az Asteraceae növények családjába tartozik, mint a százszorszép vagy a napraforgó.
A máriatövis - angolul ugye Milk Thistle - arról a tejfehér nedvről kapta a nevét, ami a letépés során a szárából és leveleiből folyik.
A máriatövis használata fenomenálisan sokrétű, a bőr egészségétől kezdve, a fogyáson és az epehólyagproblémák kezelésén át az anyatejtermelés elősegítéséig mindenre használják. Legismertebb előnye természetesen a máj védelme az olyan májbetegségek ellen, mint a hepatitis, a májzsugor vagy a sárgaság.
A bababoltok polcain is megtaláljuk terhes vitaminok és máriatövis tea formájában, hiszen akár 86 százalékkal is fokozza az anyatej termelését.
A magok akár nyersen is ehetőek, de kedveltebb kivonatok formájában, az egyszerűség, a nagyobb dózis és nagyobb hatás érdekében.
A máriatövis hatása
1. Méregtelenítés
A máriatövis legismertebb előnye, hogy erős méregtelenítő hatással bír, tisztítja a májat, védi a máj sejtjeit, továbbá eltávolítja a testünkből a máj által kiszűrt méreganyagokat.
Azt is mondhatnánk, hogy egy szent gyógynövény, legalábbis ami a májat és a méregtelenítést illeti, hiszen képes a mérgezések hatásainak visszafordítására. Csökkenti a az élelmiszereinkben lévő növényvédő szerek és a fogyasztott alkohol káros hatásait, segít kiszűrni a nehézfémeket és a levegővel beszívott szennyeződéséket.
A máj szervezetünk legnagyobb belső szerve, ami alapvető méregtelenítő funkciókat lát el és "tisztán" tartja a vérünket.
A máj nemcsak a káros és akár mérgező anyagokat képes eltávolítani a vérből, hanem segít egy sor folyamatot is, mint a hormontermelés, az energiát adó cukorszint biztosítása és epe kiválasztása és ezzel a zsír felszívódásának segítése. Láthatjuk, hogy mennyi probléma gyökere lehet a máj nem megfelelő működése!
A máriatövist hagyományosan a következő májbetegségre alkalmazzák:
- alkohol és nem alkohol okozta májbetegség
- akut vagy krónikus vírusos májgyulladás
- mérgezés okozta májbetegségek
- hepatitis
Tanulmányok szerint azoknál májbetegeknél akik máriatövis kapszulát vagy olajat használtak javult a májműködés, ami a májkárosodás és a májgyulladás csökkentésére utal. [1]
Egy másik a tanulmény szerint a májzsugorban (alkohol okozta májbetegség) szenvedő emberek várható élettartama is valamelyest meghosszabbodik a máriatövis szedésével. [2]
2. Védelem a rák ellen
A máriatövismag kiválló antioxidáns forrás, köszönhetően a szilimarin nevű flavonoidnak és más aktív flavonolignan vegyületeinek.
A szilimarin antioxidáns képességeinek köszönhetően képes fokozni az immunrendszer hatékonyságát, csökkenteni a rák kockázatát és védeni a DNS láncokat a károsodástól.
A rák elleni védőhatását állatkísérletek is alátámyasztják, azt találták, hogy a szilmarin több ráktípus kialakulása ellen is védelmet adhat, többek közt a prosztata- és tüdőrák ellen. [3]
A Minnesotai Egyetem kutatói egy 2007-es áttenkintés során azt állapították meg, hogy a szilimarin antikarcinogén és májvédő hatással rendelkezik és gátolja a rákos sejtek növekedését. [4]
3. A koleszterinszint csökkentése
A máriatövis nem csak az oxidatív stressz és a gyulladások elkerülése miatt hasznos a szív- és érrendszer számára, hanem a vér megtisztítása révén csökkenti a rossz koleszterin-szintet is.
Bár a kutatások sora még nem mondható tetemesnek, de előzetesen az derül ki, hogy a hagyományos orvosi módszrek kiegészítése szilimarin tartalmú készítményekkel csökkentheti a trigliceridek és a rossz LDL-koleszterin szintjét, továbbá javíthat az LDL-HDL koleszterin egyensúlyán. [5]
4. A cukorbetegség megelőzése
A National Institute of Health kutatása szerint - a koleszterin-szint szabályozásához hasonlóan - a máriatövist más hagyományos kezelésekkel együtt alkalmazva - a vércukorszint-szabályozásával - hatásos lehet a 2-es típusú cukorbetegség tüneteinek enyhítésében.
Egy 2006-os vizsgálat szerint a szilimarin antioxidáns tulajdonságai segíthetnek az inzulinrezisztencia és a magas vércukorszint kezelésében. [6]
Ez valószínűleg azért van így, mert bizonyos hormonok szabályozásában (például inzulin) a máj is részt vesz és ezek közül az inzulin a felelős a vércukorszint szabályozásáért, ami a cukorbetegek számára kritikus.
5. Az epe- és vesekövek elkerülése
Emésztőrendszerünk egyik legfontosabb szerve a májunk, ami részt vesz az elfogyasztott ételekkel és folyadékokkal szervezetünkbe kerülő tápanyagok és méreganyagok feldolgozásában.
Az emésztőrendszeri szervek szorosan együtt dolgoznak (hasnyálmirigy, epehólyag, vesék és a máj), így a máj egészségének növelésével csökken az epe- és a vesekő kialakulásának kockázata.
Bár a rendelkezésre álló kutatások még korlátozottak, a máriatövis és a szilimarin hasznos lehet az epe- és vesekövek ellen, hiszen fokozni tudja az epe áramlását, védelmet nyújthat az olyan májbetegségek ellen, mint a nem alkohol okozta zsírmáj és segíthet a méregtelenítésben.
6. Anti-Aging hatás
Mint, minden antioxidáns gyógynövény, a máriatövis is lassíthatja az öregedés jeleit, beleértve a bőrünk textúráját, szemünket, a mentális egészséget és a belső szerveinket. Az antioxidánsok védik szervezetünk sejtjeit az oxidatív stressz okozta káros hatásoktól, és a krónikus betegségek kialakulásától.
A máriatövis különösen hatásos a bőrünk egészségének és fiatalos megjelenésének fenntartásában, csökkenti a bőrrák kockázatát és az olyan esztétikai hibákat, mint az öregedéssel járó sötét foltok, a ráncok vagy akár a pattanások.
Vannak állatkísérletek arra vonatkozóan, hogy a szilimarin megvédte a kísérletben résztvevő egerek bőrét az UV sugárzás okozta oxidatív stressztől, és csökkentette a gyulladásokat. [7]
A máriatövisben található szilimarin bevitelével elkerülhető a glutation kimerülése is, amely egy nagyon erős antioxidáns a szervezetben, és amely igen hasznos munkát végez a betegségek megelőzése érdekében.
A máriatövis hagyományos használata már kétezer évere nyúlik vissza, és olyan neurológiai problémák kezelésére használják, mint a Parkinson- és az Alzheimer-kór. Állat- és kémcsöves kísérletek bizonyítják, hogy az antioxidáns hatása miatt védi az agy sejtjeit az oxidatív stressz ellen és ez megelőzheti a szellemi hanyatlást. [
Továbbá azt is megállapították, hogy a máriatövis csökkentheti az amiloid lerakódások számát az Alzheimer-kórban szenvedő állatok agyában. [10,
7. Az anyatej termelésének fokozása
A máriatövis szárában és leveleiben ugyan tejfehér folyadék van, valószínűleg mégsem ezért serkenti a szoptatós anyáknál a tejtermelést. Azt feltételezik, hogy a máriatövis a prolaktin (tejternelő) hormon fokozásával éri el az anyatej termelés serkentését.
Egy vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a vizsgálat 63. napjára a napi 420 mg szilimarint szedő anyák 64%-ánál nagyobb volt a tejtermnelés, mint a placebo csoportban. [12]
Adagolás
Mivel a máriatövis nem gyógyszer, nincs rá hivatalos ajánlott napi adag. Az ajánlott napi mennyiség márkánként, gyártási módszerenként és típus szerint változhatnak. Vásárolhatunk máriatövis olaj, máriatövis kapszula és máriatövis tea formában is kiegészítőt.
A jelenlegi kiegészítők esetében a napi ajánlott adag általában 20 - 300 mg között van.
Ha a máriatövist a máj védelmére szedjük 50 - 150 mg megfelelő adag lehet naponta.
A máriatövis mellékhatása
A máriatövist biztonságos és jól tolerálható, ismert súlyos mellékhatása nincs.
Nagyobb adagban szedve a leggyakoribb mellékhatások gyomor- és bélrendszeri panaszok, például a hashajtó hatása.
A máriatövis kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, például szorongásoldókkal, vérhígítókkal és allergia elleni gyógyszerekkel.