Tartalomjegyzék
- A tőzegáfonya hatása
- 1. A húgyúti fertőzések megelőzése
- 2. Gyulladáscsökkentő hatás
- 3. Segíthet megelőzni a rákos megbetegedéseket
- 4. Fokozza az immunrendszer működését
- 5. Jótékonyan hat az emésztőrendszerre
- 6. Csökkenti a szívbetegségek kockázatát
- A tőzegáfonya tápértékei
- A tőzegáfonya és a hagyományos orvoslás
- Tőzegáfonya vs. fekete áfonya vs. málna
- Adagolás
- Kockázatok és mellékhatások
- Termékeink
Az antioxidánsok királynőjét keresed? Akkor tudnod kell, hogy a tőzegáfonya az egyik legmagasabb antioxidáns tartalmú gyümölcs. Ez a hihetetlen bogyós gyümölcs tele van egészségvédő antioxidánsokkal, amelyek segítenek védeni a sejteket a szabad gyökök okozta károsodástól, és csökkentik a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Az áfonyának - melyre a superfood marketing jelzőt is használják - minden bevásárlólistán szerepelnie kellene, többek között azért, mert képes csökkenteni gyulladásokat és fokozni az immunrendszer védelmét.
A tőzegáfonya hatása
1. A húgyúti fertőzések megelőzése
A tőzegáfonyát legfőképpen arról ismerhetjük, hogy gyógyszerek szedése nélkül képes a húgyúti fertőzéseket kezelni. Nők esetében lényegesen gyakoribbak az ilyen jellegű fertőzések, évente több millió nő látogatja meg az orvosi rendelőket. Leggyakarabban a hugyhólyagot érinti, de a hugyutak bármely részén megjelenhet a fertőzés.
A fertőzés tünetei közé tartoznak a gyakori, sürgető vagy fájdalmas vizelés, amelyet akár véres vizelet vagy hasi fájdalom kísérhet. A legtöbb húgyúti fertőzésért az Escherichia coli nevű baktérium a felelős.
A tőzegáfonya jótékony hatását a gyümölcsében található speciális vegyületeknek köszönheti, amelyek megakadályozzák a baktériumok hugyhólyaghoz vagy a húgyutakhoz tapadását. [1] Az áfonya vagy a 100% áfonyalé napi szintű fogyasztása amellett, hogy finom egészségügyi szempontból is erősen ajánlott.
Tanulmányok bizonyítékai szerint azoknak a nőknek a körében akik a tőzegáfonyát sűrűn fogyasztják kissebb a húgyúti fertőzés előfordulása. [2, 3, 4]
2. Gyulladáscsökkentő hatás
A gyulladások számos krónikus betegség - köztük az autoimmun betegségek, a szívbetegségek, a cukorbetegség és a rák - gyökerei. Szerencsére az olyan gyulladáscsökkentő élelmiszerek, mint az áfonya, gazdag antioxidáns-tartalmuknak köszönhetően természetes módon segíthetnek leküzdeni a gyulladásokat.
Az antioxidánsok olyan vegyületek, amelyek az élénk színű élelmiszerekben találhatók meg, így például az áfonyában is. Antioxidáns tartalmuknak köszönhetően szinte az összes bogyós gyümölcs fogyasztása segít a szabad gyökök elleni küzdelemben, de ezek közül is az áfonya az egyik legjobb forrás.
Gyulladások akkor léphetnek fel, amikor a szervezet immunrendszere túlműködik és azon dolgozik, hogy megszabadítsa testünket az egészségtelen táplálkozásból vagy más körmyezeti tényezőkből származó méreganyagoktól. Az antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő élelmiszerekben szegény étrend a szabad gyökök nagy mennyiségét eredményezi a szervezetben. A szabad gyökök felhalmozódása oxidatív károsodást és gyulladásokat okoznak a sejtekben, továbbá növelik a krónikus betegségek esélyét. Az olyan antioxidánsokban gazdag gyümölcsök fogyasztása, mint a tőzegáfonya kellemes módja a szabad gyökök elleni küzdelemnek és a gyulladások leküzdésének.
3. Segíthet megelőzni a rákos megbetegedéseket
Kutatások szerint az áfonya olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek segíthetnek megelőzni a vastagbél-, a tüdő-, a mell- és a prosztatarákos sejtek növekedését. Állatokon és embereken végzett vizsgálatok azt találták, hogy az áfonya segíthet lassítani a tumorok fejlődését és meggátolhatja a rákos sejtek növekedését. [5, 6]
Erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns révén a tőzegáfonya segíthet csökkenteni a leggyakoribb rákos megbetegedések kockázatát. Ezért tartják rákellenes gyümölcsnek.
4. Fokozza az immunrendszer működését
A tőzegáfonya kivonat az immunrendszer működésének több aspektusát is javíthatja - tanulmányok állítása szerint - és csökkentheti az influenza és a megfázás gyakoriságát. Az áfonyában található magas proantocianidin tartalom segít a szervezet immunrendszerének a betegségek kivédésében. Ezek az erős polifenolok egészségesen tartják a bélbélnyálkahártyát, ahol az immunrendszer nagy része működik.
A tőzegáfonya talán egyik legnagyobb előnye, hogy képes megvédeni a szervezetet a káros baktériumok felhalmozódásától. Ez lehetővé teszi, hogy az egészséges, immunerősítő baktériumok jól fejlődjenek, és erőteljes védelmet építsenek ki a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.
Mindemellett az áfonya gazdag a C-vitaminban is, egy csészényi adag a napi ajánlott érték körülbelül 24 százalékát biztosítja. A C-vitamin felpörgetheti az immunrendszert, sőt, tanulmányok szerint csökkentheti az olyan betegségek tüneteit - és lerövidítheti azok időtartamát - mint a hasmenés, malária és tüdőgyulladás. [7]
5. Jótékonyan hat az emésztőrendszerre
A tőzegáfonyának hasfogó, tisztító / méregtelenítő és vizelethajtó hatása is van. Segít a szervezetnek a méreganyagok felhalmozódásának elkerülésében és azok eltávolításában, valamint a puffadás és vízvisszatartás enyhítésében.
Az újabb vizsgálatok azt mutatják, hogy a tőzegáfonya képes optimalizálni a baktériumok egyensúlyát az emésztőrendszerben. Az áfonya hasonló hatást fejt ki, mint a kombuchában, a joghurtban vagy a kefirben található probiotikumok, amelyek az egészséges "bélflóra" környezetét teremtik meg. [8]
A tőzegáfonya emésztőrendszeri előnyei nem kérdésesek, mivel képes egyensúlyt teremteni a szervezetben lévő jó és rossz baktériumok között. Ennek következtében enyhülnek az olyan tünetek, mint a hasmenés vagy székrekedés, csökken a károsan magas gyomorsav-szint, és a bélmikrobiom egészségének elősegítésével fokozza a tápanyagfelszívódást az immunrendszer működését. [9]
6. Csökkenti a szívbetegségek kockázatát
Tanulmányok szerint az áfonya beillesztése az étrendbe számos előnnyel járhat a szív egészségét illetően, mivel képes csökkenteni a gyulladásokat és a vérnyomást, továbbá gátolni a véralvadást, [10]
Egy tanulmány megállapította, hogy az alacsony kalóriatartalmú áfonyalé csökkenti a szívbetegségek több rizikófaktorát is, beleértve a magas vérnyomást, a magas trigliceridszintet, az inzulinrezisztenciát és a gyulladásokat. [11]
Más kutatások szerint a tőzegáfonya segíthet a "rossz" LDL koleszterinszint csökkentésében, a "jó" HDL-koleszterinszint növelésében és az artériák keményedésének megelőzésében. [12, 13, 14]
A tőzegáfonya tápértékei
Az áfonya viszonylag sok fitotápanyagot tartalmaz, mindezt alacsony kalória- és cukortartalom mellett, zsír és nátrium nélkül. Ráadásul az áfonya tele van rostokkal, C-vitaminnal és mangánnal, valamint egy sor fontos mikrotápanyaggal. Egy csésze (kb. 110 gramm) nyers áfonya körülbelül a következőket tartalmazza (napi ajánlott bevitel százalékával):
- 50,6 kalória
- 13,4 g szénhidrát
- 0,4 g fehérje
- 0,1 g zsír
- 5,1 rost
- 14,6 mg C-vitamin (24%)
- 0,4 mg mangán (20%)
- 1,3 mg E-vitamin (7%)
- 5,6 ug K-vitamin (7%)
- 0,1 mg B6-vitamin (3%)
- 0,3 mg pantoténsav (3%)
- 93,5 mg kálium (3%)
- 0,1 mg réz (3%)
A lenyűgöző mennyiségű ásványi anyag és vitamin tartalom mellett az áfonya magas fitonutriens tartalommal is büszkélkedhet. Az áfonyában található legerősebb antioxidánsok és fitonutriensek közé tartoznak a következők:
- Antocianin - ez a fajta antioxidáns is képes elpusztítani a szervezetben lévő szabad gyököket. Orvosi vizsgálatok szerint előnyös a koleszterinszint csökkentésében, a fogyás támogatásában és a mellrák elleni küzdelemben.
- Quercetin - az áfonyában található talán legerősebb fitonutriens. A quercetin bizonyítottan hatékony az erek falán lévő gyulladások csökkentésében, az allergia és az ízületi fájdalmak kezelésében.
- Benzoesav - erőteljes fertőtlenítő tulajdonságokkal rendelkező sav, amely csökkenti a fertőzések kockázatát, és képes elpusztítani a rossz baktériumokat, hogy természetes módon kezelje a hólyaghurutot, a húgyúti fertőzéseket és még a pattanásokat is.
- Epicatechin - ezeknek a fitonutrienseknek terápiás hatásuk van a rák, a szívbetegségek és az Alzheimer-kór ellen. A zöld tea és a vörösbor szintén tartalmaz epicatechint.
A tőzegáfonya és a hagyományos orvoslás
Az áfonyá használata régi múltra tekint vissza a hagyományos gyógyászatban, és úgy vélik számos állapot és betegség kezelésére alkalmas.
Már az amerikai őslakosok is alkalmazták az emésztőrendszer egészségének megtartására, a húgyúti fertőzések és a vérzések kezelésére. A tőzegáfonya emellett alapvető élelmiszer volt, és gyakran a spirituális szertartások részeként használták. Élénk színe miatt a ruhák festésére is alkalmas volt.
Az ayurvédikus gyógyászatban az áfonyát a gyulladások és a hasmenés enyhítésére, illetve a máj erősítésére fogyasztják. Természetes vízhajtóként a méreganyagoktól való tisztításra is tökéletes gyömölcs.
Tőzegáfonya vs. fekete áfonya vs. málna
A málna, a tőzegáfonya és a feketeáfonya (blueberries) a bogyós gyümölcsök három legkedveltebb típusa. Mindegyik egyedi és finom ízzel, illetve lenyűgöző tápanyagtartalommal rendelkezik. Bár vannak hasonlóságok, mégis rengeteg különbség jellemzi őket.
A tőzeg- és a feketeáfonya közeli rokonok, és valójában ugyanahhoz a növénynemzetséghez tartoznak. A két gyümölcs a szárában, leveleiben, virágaiban és a természetesen a termésében is különbözik egymástól. A málna viszont a rózsafélék családjába tartozik, és más bogyós gyümölcsökkel, például a szederrel rokon.
Ízét tekintve a tőzegáfonya kissé savanykás, kesernyés ízű, míg a feketeáfonya sokkal édesebb. A málna szintén édes, de van egy finom fanyarsága, amely megkülönbözteti a többi bogyótól. Ráadásul, míg a málnát és az feketeáfonyát általában frissen fogyasztják, az tőzegáfonyát inkább szárítják vagy süteményekben használják fel, hogy kihasználják hihetetlenül egyedi ízét.
Mindhárom gazdag rostokban, antioxidánsokban, valamint az fontos tápanyagokban, mint például a C-vitamin.
Adagolás
A tőzegáfonya kapszulákat és tablettákat szeretettel használják a húgyúti fertőzések természetes gyógymódjaként. Miért? Mert segít a baktériumok kiürítésében és gyors enyhülést biztosít a tünetek ellen.
Bár a tőzegáfonya tabletta szedésének nincs hivatalos ajánlott adagja, napi 500 - 1500 mg közötti dózisban hatékonynak bizonyultak a húgyúti fertőzések kezelésében és megelőzésében.
Lehetőség szerint olyan terméket keressen, amely magas proantocianidin koncentrációval rendelkezik. A proantocianidin a tőzegáfonya egyik aktív összetevője és ennek köszönhető az egészségügyi előnyeinek nagy része. A legjobb választás, ha a proantocianidin arányra legalább 25 százalék, ami adagonként körülbelül 36 milligrammot jelent.
Kockázatok és mellékhatások
Ha vérhigítót, például a Warfarin gyógyszert szedi, akkor beszéljen orvosával, mielőtt a tőzegáfonya kapszulát fogyasztaná. Bizonyítékok azt mutatják, hogy az áfonya fokozhatja a gyógyszer hatását a szervezetben.
A nagy mennyiségű áfonya tartalmú készítmények fogyasztása a vizelet oxalát kiválasztásának növekedése miatt elősegítheti a vesekövek kialakulását is.