Az arginin és a karnitin fontos aminosav, azonban számos feladatuk van a szervezetben, amelyek közt vannak hasonló és teljesen különbözőek is. Emellett a forrásaik is különbözőek, így csak változatos táplálkozással tudjuk mindkettőt megfelelően pótolni. Ha az étkezés megoldása túl bonyolult lenne, pótolhatjuk őket kiegészítő formájában is, azonban nem árt vigyázni, ugyanis a nagy dózis bevitele ezekből az aminosavakból nem kívánt mellékhatásokat eredményezhet.
Szintetizálódás és a források
Az arginin elsősorban a vékonybélben szintetizálódik, és segít a máj méregtelenítésében, eltávolítja a felesleges ammóniát a szervezetből, és támogatja az immunrendszert. Az argininban gazdag ételek közé tartozik a csokoládé, tejtermékek, zselatin, hús, zab, földimogyoró, szójabab, dió, fehér liszt, búza és búzacsíra is.
A karnitin olyan tápanyag, amely elengedhetetlen a zsírok és az energia metabolizmusához. A húsban, tejtermékekben, a babban és az avokádóban található meg nagyobb mennyiségben, a testünk pedig a májban illetve a vesében termeli.
Arginin és a kardiovaszkuláris egészségünk
Az arginin és a karnitin is segítséget nyújt a szív- és érrendszeri betegségeknél. Az arginin azonban ellazítja a simaizomsejteket, ezáltal kitágulnak az erek és csökken a magas vérnyomás kockázata. Egyes kutatások szerint az arginin rövid távú kiegészítése segíthet a szívkoszorúér és a perifériás artéria betegségének kezelésében, azonban ez tudományosan még nincs bizonyítva. Ennek bizonyításához több kutatásra van szükség.
Karnitin és a kardiovaszkuláris egészségünk
Kutatások azt sugallják, hogy a karnitin segíthet a magas koleszterinszint csökkentésében és a krónikus obstruktív tüdőbetegség megelőzésében. Előfordulhat, hogy a szív nem kap elég vért. Ezt az állapotot erős mellkasi fájdalom jellemzi. Hétköznapi nevén ezt hívjuk Angina-nak. A Maryland Egyetem Orvosi Központja szerint számos klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a karnitin segít enyhíteni, illetve megelőzni az angina fájdalmát. A bizonyítékok nem olyan erősek, de néhány kisebb vizsgálat kimutatta, hogy a karnitin segíthet a szívinfarktust követő szívritmuszavar helyreállításában is.
Az arginin szerepe
Az arginin-kiegészítők az ateroszklerózis kezelésére, az izomépítés és zsírégetés elősegítésére, a növekedési hormonok termelésének növelésére, a sportteljesítmény javítására, a merevedési zavarok kezelésére, a sebgyógyulás gyorsítására és a fáradtság kezelésére szolgálnak. Az arginin nagy mennyiségben megtalálható a bőrben és a kötőszövetben, emellett pedig szükséges a kollagén képződéséhez. Ezek lapján állítják, hogy az arginin segít a sebgyógyulásban, illetve enyhíti az ízületi gyulladásokat, Ezek azonban nagyrészt anekdotikus és nem tudományos bizonyítékokon alapulnak.
A karnitin szerepe
Az MSKCC szerint a karnitin hasznos lehet a rák, a HIV és az AIDS által okozott izomvesztés megelőzésére. További feltételezett hatása közé tartozik a kemoterápia mellékhatásainak csökkentése, a krónikus fáradtság szindróma, keringési rendellenességek, cukorbetegség, diabéteszes neuropátia, merevedési zavarok, meddőség és vesebetegség kezelése. Végül a "Current Medical Research and Opinion" folyóirat szerint úgy tűnik, a karnitinnak neuroprotektív tulajdonságai is vannak, azaz segít megvédeni és lassítani a neurológiai rendellenességek, például az Alzheimer-kór progresszióját és enyhíteni a szenilitás által okozott depressziót és memóriavesztést. Azonban elkezdeni szedni az arginint vagy kreatint, mert felfedezett magán egy tünetet, nem a legjobb döntés. Fontos, hogy mielőtt elkezdené szedni bármelyik aminosavat, konzultáljon kezelőorvosával.