Az L-glutamin, más néven glutamin igen fontos szerepet tölt be a szervezetben. Több anyagcsere folyamatban vesz részt, mint bármely más aminosav. Mivel a fehérvérsejteket és más elválasztó testsejteket is táplálja, a glutamin elengedhetetlen az immunrendszer működéséhez és a szövetek regenerálásához. A szervezet normális esetben az összes rendelkezésére álló glutamint felhasználja, ez a mennyiség azonban hosszabb betegségeknél megnő.
Állati források
A hús, a baromfi, a hal és a tenger gyümölcsei a glutamin legjobb forrásai közé tartoznak. Általában azok az ételek, amelyeknek magas a fehérjetartalma, nagy mennyiségű glutamint is tartalmaznak, ezért kiváló megoldás a glutamin pótlására a hús. Ez azt jelenti, hogy egy adag sovány húsból több glutamint kap a szervezeted, mint egy adag zsíros szalonnától, hiszen egy adag sovány hús, mivel sovány, több fehérjét tartalmaz, ez persze nem azt jelenti, hogy a halak, mint például a lazac nem kiváló megoldás a pótlására.
Tej és tejtermékek
Nagyon sok tejtermék igen gazdag glutaminban. A sajt és a tejsavófehérje kiemelkedik ezek közül. Míg a tej és a joghurt igen jó aminosav források, a sajt külön egy L-glutamin bomba. Lehet akármilyen, parmezán, mozzarella, cheddar vagy trappista, ha a glutamin pótlás a cél, mindegyik megfelelő. Fontos megegyezni, hogy az alacsonyabb zsírtartalommal rendelkező tejtermékek itt is több glutaminnal szolgálnak, mint a zsírosabbak.
Zöldségek
Nem feltétlen kell állati eredetű termékeket fogyasztani, hiszen növényi eredetű ételekkel is lehet pótolni az l-glutamint. A szárított lencse, a borsó és a bab - különösen a szójabab - a glutamin egyik legjobb forrása, mivel jó minőségű fehérjében gazdagok. A káposzta szintén nagyon jó növényi forrása a glutaminnak. Egyéb növényi forrásai közé tartozik még a nyers spenót, a petrezselyem, a friss bab, a cékla, a sárgarépa és a kelbimbó is.
Egyéb források
A tojás a glutamin egyik fő forrása. A tojás – legyen szó bármilyen tojásról – legalább olyan jó forrás, mint a sajt vagy a zöldségek. A teljes kiőrlésű gabonák szintén nagyon gazdagok glutaminban. Ebbe beletartozik a zab, a búzacsíra, teljes kiőrlésű búza, quinoa, köles és barna rizs is. Magas zsírtartalmuk ellenére a diófélék és a magvak is nagyon fó forrásai. Mandula, pisztácia, dió, tökmag, napraforgómag, földimogyoró és mogyoróvaj szintén az egyik legjobb választás az L-glutamin pótlására.
Jó tudni
Az L-glutamin javasolt bevitele naponta 1-6 gramm közt van. A jó hír, hogy nyugodtan lehet többet is bevinni, ugyanis semmilyen káros hatása nincs a szervezetre. Bár az L-glutamint gyakran ajánlják hosszabb betegségben szenvedő embereknek, sokszor előfordul, hogy rákos embereknél is alkalmazzák. Mint minden táplálékkiegészítőt, ezt is csak egy orvossal való konzultálás után szabad szedni.