Tartalomjegyzék
A lecitin olyan tápanyag, amely előfordul az élelmiszerekben és étrend-kiegészítőként is megvásárolható. A lecitint megtaláljuk a vörös húsokban, a zöld zöldségekben és a tojásban.
A lecitin kapszulákat főként a koleszterinszint csökkentésére használják, de egyes neurológiai és gyulladásos állapotokra is jótékony hatással lehet.
Mi az a lecitin?
A lecitin nem egyetlen anyag neve, hanem egy csoportot neve, ami több vegyületet foglal magába és amely a foszfolipideknek nevezett vegyületekhez tartozik.
A foszfolipidek egyfajta zsírok, amelyek segítenek fenntartani a sejtek integritását. Létfontosságúak az agy, az idegek, a máj és további belső szervek normális működéséhez.
A sütésnél a lecitint tésztafeltöltő anyagként használják, hogy lágyabb, finomabb végterméket hozzanak létre. A lecitin tojáshelyettesítőként is használható. A lecitint kozmetikumokban, szemcseppekben és bőrhidratálókban is használják.
A lecitin forrásai
A lecitin kiválló forrásai a következők:
- Belsőségek, például máj
- Vörös húsok
- Tenger gyümölcsei
- Tojás
- Mogyoró
- Búzacsíra
- Repceolaj
- Napraforgóolaj
- Zöld zöldségek, például a brokkoli és a kelbimbó
- Hüvelyesek, például a fekete bab, a vesebab és a szójabab.
A lecitin hatásai
A lecitin a szervezetben egy kolin nevű anyaggá bomlik le. A szervezet a kolint a következőkre használja fel:
- a zsír szállítása
- az anyagcsere szabályozása
- a sejtek karbantartása
- az idegi információ továbbítása
A kolint a szervezet nem tudja nagy mennyiségben előállítani, így nagyrészt az elfogyasztott élelmiszerekből vihetjük be.
A lecitint egészségügyi előnyei a következők:
- fokozza a sportteljesítményt
- enyhíti a stresszt és a szorongást
- csökkenti a koleszterinszintet
- csökkenti a gyulladásokat
- serkenti a máj működését
- megelőzi a demencia kialakulását
1. Koleszterin szint
Egy 2010-es tanulmány szerint a szójalecitin csökkenti a koleszterinszintet. A vizsgálat szerint két hónapon keresztül napi 500 mg lecitin napi bevitele 42%-kal csökkentette az összkoleszterinszintet és 56,15%-kal a "rossz" LDL-koleszterinszintet. [1]
Más vizsgálatok kevésbé voltak ígéretesek. A lecitin szerepet játszhat az érelmeszesedés kialakulásában. Egyes tanulmányok szerint a túl sok lecitin növelheti a szívbetegségek kockázatát.
2. Fekélyes vastagbélgyulladás (IBD)
A fekélyes vastagbélgyulladás összefüggésbe hozható a lecitinben található foszfatidil-kolin alacsony szintjével. Ez a vegyi anyag az emésztőrendszerben lévő nyálka alkotórésze. Segít megvédeni a vastagbelet a gyulladástól és a baktériumoktól.
Egy 2010-es tanulmány szerint a lecitin-kiegészítők csökkentették a bélgyulladást a fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedőknél. A lecitint szedő résztvevőknél 50%-kal csökkent a gyulladás a placebó csoporthoz képest.
Sajnos a vizsgálatban csak 18 felnőtt vett részt.
3. Masztitisz
A masztitisz az emlőszövetek gyulladása és sajnos gyakori a szoptató anyáknál. Az eltömődött tejcsatornák masztitiszhez vezethetnek. Egyes tanulmányok szerint a lecitin segíthet megelőzni az eltömődött tejcsatornák kialakulását.
Úgy tűnik, hogy a lecitin hatására kevésbé sűrű az anyatej.
4. Alzheimer-kór
A lecitinből származó kolin állítólag csökkenti az Alzheimer-kór tüneteit. Segíthet a demencia más típusaiban, többek között a Parkinson-kórban szenvedőknek is.
A lecitinről úgy gondolják, hogy segít az agyban az idegi átvitel fokozásában. Ez enyhítheti a progresszív neurológiai rendellenességek tüneteit, és az olyan betegségek megjelenését, amelyek idővel az agy és az idegek károsodását okozzák. A mai napig azonban nincs bizonyíték ennek alátámasztására.
Néhány állatkísérlet arra utal, hogy a lecitin segíthet az idegsejtek védelmében, a gliasejtek degenerációjának lassítása révén csökkentheti a demencia kockázatát. Ezek a sejtek védik és stabilizálják az agyszöveteket.
Lehetséges mellékhatások
A lecitin-kiegészítők általában biztonságosnak tekinthetők.
A lecitin mellékhatásai lehetnek:
- Csökkent étvágy
- Hasmenés
- Hányinger
- Hasi fájdalom
- Hasi puffadás
Lehetséges, hogy a lecitinre allergiás reakciót vált ki. Ez azonban ritkán fordul elő, még a szójaallergiásoknál is. Nem ajánlott a szedése terhes és szoptató nőknek, illetve gyerekeknek.
Ajánlott adagolás
A lecitin használatára vonatkozóan nincsenek irányelvek. A lecitin kapszula gyártói napi 2400 mg-os adagot javasolnak felnőttek számára. Általános szabályként soha ne vegyen be többet az ajánlott adagnál.