Tartalomjegyzék
- Mi az az édeskömény tea?
- Az édeskömény tápértéke
- Az édeskömény hatása
- 1. Jótékony a csontok egészségére
- 2. Javítja a bőr egészségét
- 3. Csökkenti a vérnyomást
- 4. Támogatja az emésztést
- 5. Segíti a fogyást
- 6. Megnyugvást hozhat a kólika esetében
- 7. Segít megelőzni a rákot
- 8. Csökkenti a szívbetegség kockázatát
- 9. Védi a szemet
- 10. Megkönnyítheti a menopauza tüneteit
- 11. Eltávolítja a rossz leheletet
- 12. Immunerősítő
- 13. Csökkenti a légzési zavarokat
- Az édeskömény lehetséges mellékhatásai
- Az édeskömény elkészítése
- Édeskömény receptek
- Édeskömény leves recept almával
- Az édeskömény tea elkészítése
- Édesköménymag tea recept
- Friss édeskömény levél tea recept
- Termékeink
Az édeskömény tea (angolul fennel tea, tudományosan Foeniculum vulgare) egy finom és népszerű tea, amely számos egészségügyi előnyhöz juttathatja önt is, beleértve a vérnyomáscsökkentő képességet, a légzőrendszer védelmét, az emésztés javítását, a test méregtelenítését és a testtömeg csökkentését.
Mi az az édeskömény tea?
A legtöbb ember az édesköményt csak úgy ismeri mint egy zamatos fűszert, amely számos levesben, curryban és zöldséges ételekben megtalálható. A szárított édesköménymag íze hasnolóan erős, mint az ánizsé, és gyakran összekeverik más erős fűszerekkel is. Tudományosan a Foeniculum vulgare néven ismert évelő növény, amely leggyakrabban a mediterrán régióban található, de népszerűsége miatt a világ különböző részein termesztik. A múltban széles körben használták Kínában, Indiában és a Közel-Keleten a hagyományos orvoslásban, de a közelmúltban egyre népszerűbbnek számít a világ többi részén is. Az édeskömény teát úgy készítik, hogy a szárított magokat porrá őrlik, majd forró vízben áztatják, és az így kapott egyedülállóan ízes tea számos egészségügyi hatással rendelkezik.
Az édeskömény teát már régóta az emésztést segítő gyógynövényként használják, és az édesköménymagokat általában étkezés előtt vagy után fogyasztják az emésztési hatékonyság javítása érdekében. Ez azonban csak a kezdete az édesköménynek a testre gyakorolt ??hatásai közül. A magas anetol, estragol, fitonutriens, ásványi anyag, vitamin és az illóolaj koncentrációjának köszönetően az édeskömény tea csodákat tehet a légzőszervi és gasztrointesztinális megbetegedésekben, az immunrendszer védelmében, miközben antioxidáns, antibakteriális, görcsoldó és gyulladásgátló hatásokat fejt ki.
Az édeskömény tápértéke
Egy átlagos méretű édesköményes gumó 73 kalóriát, 3 gramm fehérjét és 17 gramm szénhidrátot, míg zsírt és koleszterint épphogy tartalmaz.
Az édeskömény kivételesen magas a rostokban, mindegyik gumo 7 gramm élelmi rostot (28% napi szükségletet) biztosít. A legtöbb embernek hiányzik a rost bevitel - napi átlagban csak 7 grammot fogyaszt -, ezért édeskömény hozzáadásával az étrendhez megduplázhatja a bevitelt.
Egy gumó 969 mg káliumot (27% RDA) tartalmaz, amely fontos a vérnyomás csökkentésében és a folyadék egyensúlyának fenntartásában.
Az édeskömény magas C vitamin tartalommal is rendelkezik, amely 28 mg darabonként (az RDA érték csaknem fele). A C-vitamin erőteljes antioxidáns, amely segíthet az öregedés lassításában és az egészséges immunrendszer fenntartásában.
Az édeskömény további fontos vitaminokat, például A-vitamint, B6-vitamint, K-vitamint és folsavat biztosít. Más ásványi anyagokat - mint vas, kalcium, réz, cink és szelén - is tartalmaz.
Az édeskömény 100g-ra levetített tápanyag tartalma:
- Kalória: 31
- Szénhidrát: 7 g
- Rost: 3.1 g
- Fehérje: 1.2 g
- Lipidek: 0.2 g
- Koleszterin: 0
- Nátrium: 52 mg
- Kálium: 414 mg
- Kálcium: 49 mg
- Vas: 0.7 mg
- Magnézium: 17 mg
- A vitamin: 134 IU
- C vitamin: 12 mg
Az édeskömény hatása
1. Jótékony a csontok egészségére
A kalciumtartalom miatt az édeskömény segíthet megőrizni a csontok épségét és egészségét. Az édeskömény kb. 115 mg kalciumot (10% RDA) tartalmaz, ami segíthet növelni a bevitt kalcium mennyiségét, különösen azok számára, akik nem fogyasztanak eleget más forrásból.
De a kalcium nem az egyetlen csonterősítő tápanyag, amely a növényben megtalálható, az édeskömény magnéziumot, foszfort és K-vitamint is tartalmaz, amelyek mindegyike szerepet játszik a csontszilárdság fenntartásában.
2. Javítja a bőr egészségét
Az édeskömény magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, és egy darab gumó is biztosítja az igényelt mennyiség majdnem felét. A C-vitamin erős antioxidáns, amely segíthet csökkenteni a szabadgyökök okozta károsodását, ami az idő előtti öregedéshez vezethet.
A C-vitamin szintén szükséges a kollagén kialakulásához és egy hatékony eszköz a bőr egészséges megjelenésének megőrzéséhez, és ami jó választás annak lassú öregedéshez. A C-vitamin hiányát skorbutnak nevezik, ami a kollagén megfelelő kialakulásának képtelenségében mutatkozik meg, és ami ínyvérzést és véraláfutást okoz a bőr alatt.
Ezeknek köszönhetően a C-vitamin megfelelő bevitele kritikus fontosságú a ráncok megjelenésének elkerülésében és az egészséges bőr fenntartásában. Az RDA értéke 60 mg / nap, de a teljes C-vitamin élelmiszer-forrásokból való bevitele belülről segít megőrizni a bőr egészségét.
3. Csökkenti a vérnyomást
Az édeskömény magas káliumtartalmának és alacsony nátriumtartalmának köszönhetően csökkentheti a vérnyomást és a gyulladásokat. A kálium a nátrium ellen dolgozik, segít a magas vérnyomás elleni küzdelemben.
A magas káliumtartalmú diéta 5.5 ponttal csökkentheti a szisztolés vérnyomást a magas nátriumtartalmú étrendhez képest. De ne várjon alacsonyabb vérnyomást egyik napról a másikra, körülbelül négy hét után csökken a vérnyomás a magas káliumtartalmú táplálék fogyasztása esetén.
A kálium enyhíti az artériákon és az erekben megfigyelhető feszültséget, ezáltal megnehezítve az ateroszklerózis kialakulását. Ez segít megelőzni a szívkoszorúér-betegségeket, valamint csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát.
4. Támogatja az emésztést
Többszáz éve az édesköményt emésztési segédeszközként használják fel. A gyulladásgátló és szélhajtó hatásai megakadályozzák a gáz képződését, ezáltal kiküszöbölik a puffadást és a görcsöket, miközben felgyorsítják az emésztési folyamatot és biztosítják a maximális tápanyag felvételt. Az édeskömény még a károsodott szövetek újjáépítését is segítheti, és megakadályozhatja az emésztőrendszer további sérülését.
A rostok úgy működnek, mint egy kis ecset, mivel az emésztőrendszeren keresztül mozognak, és tisztítják a vastagbelet a toxinoktól, amelyek potenciálisan vastagbélrákot okozhatnak. A gyógynövény önmagában is hatásos, mint hashajtó segít a toxinok eltávolításában.
Az édeskömény vértisztító és vizelethajtóként is működik, a vesét és a májat egészséges állapotban tartja, hogy azok teljes kapacitással dolgozhassanak.
A gyógynövény hasznos lehet továbbá a savas reflux kezelésében is, mert segíthet egyensúlyban tartani a pH-értéket a szervezetben, különösen a gyomorban, és enyhítheti a reflux étkezés utáni tüneteit.
5. Segíti a fogyást
A rostanyag nem tartalmaz kalóriát, de növeli a teltség érzetet. Az embereknek nincsenek olyan enzimjeik, amelyek szükségesek a rost lebontásához, ezért nem tud kalóriaként felszívódni. Az édeskömény 7g kalóriamentes, töltőanyagot tartalmaz.
Tanulmányok kimutatták, hogy a magas rosttartalmú diéták segítenek az embereknek hatékonyan fogyni. Egy 2001-es tanulmány megállapította, hogy azok a résztvevők, akik napi 14 gramm rostot adtak étrendjükhöz anélkül, hogy bármit megváltoztatták volna, naponta körülbelül 10%-kal kevesebb kalóriát fogyasztottak és körülbelül 2 kilót fogytak 4 hónap alatt. A rostbevitel növelése, például az édeskömény vagy más magas rosttartalmú élelmiszerek étrendhez való hozzáadásával egyszerűen és könnyedén segíthet a fogyásban.
Továbbá az édeskömyény vizhajtó tulajdonsága elősegítheti a vízvisszatartást és a puffadást, mint anyagcsere-serkentő, segíthet a szervezetnek zsírt és kalóriát gyorsabban égetni, így annak fogyasztó hatása még jobban érvényesül.
6. Megnyugvást hozhat a kólika esetében
A csecsemő-kólika - bár viszonylag jóindulatú egészségügyi állapot - jelentős hatással lehet az új szülőkre. A csecsemő kólikával (hasfájós sírás) rendelekző babák legtöbb szülője valószínűleg mindent megpróbál megtenni a gyermek megnyugtatására.
A jelenlegi kólikára alkalmazott gyógyszer, a Dicyclomine hydrochloride, amely komoly mellékhatásokkal járhat, és nem következetesen hatásos. A kutatók azonban azt találták, hogy az édeskömény magolaj csökkentette a fájdalmat és fokozta a mozgékonyságot a vékonybélben, így kiváló természetes gyógymódja lehet a gyermekkori hasfájásnak.
Egy 2003-as tanulmányban a kutatók 125 féle csecsemőnél hasonlították össze az édesköménymagolajat placebóval. Az édesköménymagolajjal kezelt csoportban 65%-kal kevesebb volt a kólika előfordulása - sírási időszakokkal mérve -, mint a placebo kontroll csoportban, mellékhatások nélkül.
Bár ez a kutatás ígéretes lehet, és sok kétségbeesett szülő adhat édesköményolajat a csecsemője számára, jelenleg nincs biztonságos javasolt adag. A csecsemő-kólika kezelésének legbiztonságosabb módja egy szoptató anya számára az édeskömény tea használata.
7. Segít megelőzni a rákot
Az édesköményt évszázadok óta használják a kínai orvoslásban, hogy segítsenek gyulladásos állapotok kezelésében, mint például rovarcsípések vagy torokfájás. Az édeskömény képes csökkenteni a gyulladásokat, és ez arra késztette a kutatókat, hogy vizsgálják meg vajon más gyulladásos megbetegedésekre - például különböző rákbetegségekre - alkalmazható-e.
Az édeskömény az anetol nevű olajat tartalmazza, amelyről egyes klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy természetes rákellenes gyógyszerként működik és csökkenti a mellrákos sejtek növekedését. Úgy gondolják, hogy az anethol csökkenti a gyulladást, ami a rák kialakulásához vezethet, bár további kutatásra van szükség annak meghatározásához, hogyan lehet azt pontosan felhasználni.
Más gyulladásgátló anyagok is megtalálhatók az édesköményben, különösen a szelén, amely szintén segíthet csökkenteni a rákos halálozási arányt. Egy több mint 8000 résztvevővel végzett nagy vizsgálat azt mutatta, hogy a szelén csökkentette a rák okozta halálozási arányt és annak további előfordulását.
8. Csökkenti a szívbetegség kockázatát
A magas rosttartalmú élelmiszerek, különösen az oldható rostok, amelyek az édesköményben is találhatók segítenek csökkenteni a vér koleszterinszintjét. A magas rosttartalmú táplálékok csökkenthetik a szívroham és a stroke általános kockázatát, csökkentve a vér koleszterinszintjét a normális szintre.
A magas rost- és kálium tartalom kettős erővel csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát a koleszterinszint és a vérnyomás csökkentésével. Az édeskömény más potenciális keringésvédő vitaminokat is tartalmaz, így például folátot és C-vitamint.
9. Védi a szemet
A makula degeneráció az életkorral összefüggő látásvesztés fő oka. Bár pontos oka ismeretlen, az olyan antioxidánsok, amelyek segítik a gyulladás csökkentését - mint bizonyos flavonoidok, C-vitamin és cink - hozzájárulhatnak a látás javulásához vagy a betegség előrehaladásának lassításához.
Az édeskömény számos ilyen tápanyagot tartalmaz. A magas flavonoid, C-vitamin és ásványianyag-tartalmának köszönhetően csökkentheti az oxidatív károkat és a gyulladást, így segíthet megakadályozni a makula degenerációt.
10. Megkönnyítheti a menopauza tüneteit
Egy, a menopauza területén végzett tanulmány szerint az édeskömény használata hozzájárulhat a menopauza tüneteinek javulásához. A kutatók 90 olyan nőt vizsgáltak, akik 45-60 évesek voltak és legalább egy, de legfeljebb öt éve posztmenopauzális szakaszban voltak, és legalább mérsékelt menopauzális tüneteik voltak. A résztvevők naponta, 8 héten keresztül kaptak édeskömény vagy placebo kapszulát. A vizsgálat kimutatta, hogy a menopauza tünetei javulást mutattak az édeskömény csoportban.
Az édesköményben található vegyületek ösztrogénszerű tulajdonságokkal rendelkeznek (fitoösztrogén), ami azt jelenti, hogy enyhíthetik a menstruáció fájdalmas tüneteit, ugyanakkor szabályozhatják a hormonokat, növelhetik a libidót és stimulálhatják az anyatej termelését a szoptató anyákban.
11. Eltávolítja a rossz leheletet
Az édeskömény nem csak, hogy kiváló gyógynövény az ételek megemésztésére, hanem frissíti a leheletet is. Mint már említettük az édeskömény hasonló az ánizsmaghoz, frissítő és tisztító hatást gyakorol a lélegzetére, miközben antibakteriális hatásával megvédi az ínyt és a fogakat.
Egyes kultúrákban gyakran előfordul, hogy étkezés után rágják az édesköménymagot az emésztés segítése és a rossz lehelet kiküszöbölése érdekében. Az édesköményben található olajok némelyike elősegíti az emésztőnedvek szekrécióját.
12. Immunerősítő
A gyógynövény erőteljes antibakteriális, antiszeptikus és gombaellenes hatást vált ki, ezáltal kiváló immunerősítő. Azt is jól tudják, hogy megvéd a meghüléstől és az influenzától, mielőtt fertőzéssé válhatna. Az édeskömény tea fogyasztása tehát megelőző intézkedés és kezelés, amely megőrzi az egészségeset!
13. Csökkenti a légzési zavarokat
A légzőrendszeri lerakódáskor az édeskömény kiváló megoldás, mivel expectoránként működik, megszünteti a váladékot, ahol a fertőző kórokozók szaporodhatnak. Továbbá, a gyulladáscsökkentő hatások segítik a torok és a szinusz nyomás enyhítését, így normális lélegzést biztosít.
Az édeskömény lehetséges mellékhatásai
Bár a legtöbb ember számára az édeskömény egészséges választás, bizonyos betegségekben szenvedőknek esetleg korlátozniuk kell orvosukkal vagy el kell kerülniük annak fogyasztását.
Egyes emberek allergiásak lehetnek bizonyos fűszerekre, köztük az édesköménymagra, nekik kerülniük kell azt.
A magas káliumtartalom miatt a vesebetegséggel rendelkezőknek korlátozniuk kell az édeskömény mennyiségét.
Azok a személyek, akik béta-blokkolókat kapnak, amelyek általában a vérnyomás szabályozására hivatottak, emelkedett káliumszintekkel is rendelkezhetnek, és szükséges lehet az édeskömény elkerülése.
Az édeskömény elkészítése
Az édeskömény ropogós növény és íze, mint az édesgyökéré vagy az ánizsé. Ez egy nagyszerű kiegészítője lehet a téli ételeknek, hogy azok más ízt adjanak.
Kiválasztásakor keressen olyan gumót, amely kemény, és főleg fehér az alján. Kerülje a barna színű vagy pöttyös darabokat. A szárak legyenek összekötve, és ne virágozzon.
Az édesköményes gumó kb. 4-5 napig maradhat a hűtőszekrényben, az idő múlásával elveszíti az ízét, ezért néhány napon belül meg kell enni.
Az édeskömény gumó minden részét meg lehet enni, beleértve a magokat, és a leveleket is. A magokat általában szárítják és fűszerként vagy teaként használják.
Az édeskömény megvásárolható kapszula és olaj formájában is, melyek ára 1500 - 4000 Forintig terjed.
Édeskömény receptek
Édeskömény leves recept almával
Ki akarja próbálni az édesköményt vacsorára, még ma este?
Akkor kezdje ezzel a finom édeskömény krémleves almával feltúrbózott válzozatával! Az alma enyhe édességével és az édeskömény csodálatos tápértékével az egész család másodpercek alatt asztalhoz fog ülni!
Elkészítési idő: 30 perc
Kiadósság: 2-4 adag
Hozzávalók:
- 2 evőkanál kókuszolaj
- 1 hagyma apróra vágva
- 2 (közepes vagy nagy méretű) édeskömény gumó, kockára vágva
- 2 nagy alma, hámozva, csumázva és kockára vágott
- 1 liter csirkehúsleves
- 2-3 levél kakukkfű
Elkészítés:
- Forralja fel a kókuszolajat egy nagy edényben
- Pirítsa a hagymát alacsony vagy közepes lángon 10-15 percig, amíg puha és majdnem barna nem lesz
- Adja hozzá az édesköményt és az almát, és főzze 5-10 percig, amíg el nem kezd puhulni és barnulni.
- Adja hozzá a csirkelevelst és a kakukkfűvet.
- Turmixolja össze a levest, amíg sima és krémes állagot nem kap.
- Szervírozza.
Az édeskömény tea elkészítése
A George Mateljan Alapítvány szerint a világ legegészségesebb ételek közé tartozó édeskömény gyógynövény igen gazdag rostokban, fitonutriensekben és antioxidánsokban, amelyek elősegítik a jó egészséget. Mindig kezdje a napot egy fimon csésze édeskömény teával. Használja ki az édeskömény tea előnyeit ezekkel az egyszerű receptekkel!
Édesköménymag tea recept
Hozzávalók:
- 3 teáskanál édesköménymag
- Mozsár és mozsártörő
- 1 csésze forró viz
- Méz (opcionális)
Elkészítés:
- Forraljon forró vizet egy edényben.
- Zúzza finom porrá az édesköménymagot a mozsárban.
- Tegyen egy evőkanál porrá zúzott édesköménymagot egy bögébe és öntsön rá forró vizet.
- Hagyja állni 7-10 percig.
- Keverje össze egy evőkanál mézzel, és fogyassza melegen.
Friss édeskömény levél tea recept
Hozzávalók:
- 5-10 friss édeskömény levél
- 1 csésze viz
- Méz (opcionális)
Elkészítés:
- Válogasson ki néhány friss édeskömény levelet és tisztítsa meg őket alaposan.
- Forraljuk fel a vizet egy edényben közepes lángon.
- Tegye a leveleket az edénybe és fedje le egy fedéllel.
- Hagyja az édeskömény leveleit ázni 15-20 percig.
- Öntsük a forró vizet egy hálószűrőn keresztül egy bögrebe.
- Adjunk hozzá egy evőkanál mézet, és jól keverjük össze.
- Élvezze melegen az ízét és az édeskömény hatását!