A málnalevél tea számos egészségügyi előnnyel büszkélkedik, többek között fokozza a női termékenységet, serkenti az immunrendszert, védi a szívet, csökkenti a gyulladásokat, gyorsítja a metabolizmust, szabályozza a hormonokat, megakadályozza az émelygést és más emésztőrendszeri panaszokat. Bár ez a tea is sok egészségügyi előnnyel rendelkezik, mégis a női egészség támogatása révén híresült el. A terhes vagy szoptató nők számára talán szokatlan, hogy egy gyógynövény kiegészítő ajánlott számukra, de a málnalevél teánál ez így van.
Amint azt a név is sugallja, ezt a teát a málna leveleiből készítik, miután megszáradtak és összetörték őket a szokásos módon. Érdekes módon a tea nem rendelkezik édes és jellegzetes ízzel, mint a málna, inkább hasonlít egy virágos fekete teához, lenyűgöző tápanyagokkal, vitaminokkal és antioxidánsokkal.
A málnalevél angolul a Raspberry leaf, tudományos nevén Rubus idaeus, Rubus strigosus és Rubus parviflorus.
A málnalevél tea hatása
A málnalevél tea rendkívül előnyös a nők számára, továbbá azoknak, akik a megfázás, az influenza, a termékenységi problémák, a pikkelysömör, az ekcéma, az elhízás, az emésztési zavarok, a székrekedés, a magas vérnyomás, az ízületi gyulladás valamelyikében szenvednek. A málnalevél tea káliummal, vassal, magnéziummal, C-vitaminnal, B-vitaminnal és E-vitaminnal van tele, valamint számos erős antioxidánssal és alkaloidokkal rendelkezik, amelyek biztosítják a tea egészségügyi előnyeit.
1. A terhesség támogatása
Ezt a különleges teát elsősorban azért ismerik, mert képes stimulálni a vajúdást és megkönnyíteni a szülést a méh falára gyakorolt hatásai miatt. Erősítheti és tonizálhatja az izmokat, így kevesebb és kevésbé fájdalmas időt tölthet a szülőszobán. Minden olyan nő számára, aki hosszabb ideig vajúdik, a málnalevél tea egészségi előnye különösen vonzó lehet. Noha a kutatások még folyamatban vannak, és nem találtak tényleges bizonyítékot hatására, a málnalevél tea már évezredek óta használatos erre a célra. Úgy gondolják, hogy egy különleges alkaloid, a fragine az oka ennek az egyedülálló hatásának.
2. A szív- és érrendszeri problémák támogatása
A tea magas kálium koncentrációja kiválóan csökkenti a vérnyomást és védi a szív- és érrendszert az ateroszklerózis, a szívrohamok és a stroke ellen.
3. Segítség az emésztésben
A málna levél tea gyulladásgátló tulajdonságai segítenek a gyomor megnyugtatásában és a székrekedés megelőzésében. Serkenti a simaizom összehúzódását is, amely normalizálja a bélmozgásokat és csökkenti a puffadást és görcsöt. A túlzott fogyasztása azonban nem ajánlott, hiszen ebben az esetben hashajtóként működik.
4. Fokozza az immunrendszer működését
A C-vitamin tartalma segíti az immunrendszer működését és serkenti a fehérvérsejtek termelését a szervezetben.
5. Ösztönzi a termékenységet
Hagyományosan a málnalevél teát a férfiak és a nők termékenységének ösztönzésére használják elsősorban azért, mert egyensúlyba hozhatja a hormonszintet. Ha egy férfi túl magas ösztrogén szintet tapasztal, a reproduktív képessége gyengül, és fordítva. A málnalevélben lévő vegyületek egyensúlyba hozhatják ezt a hormonszintet.
6. Csökkenti a gyulladásokat
A málnalevél tea segíthet az arthritis, a köszvény, a fejfájás, a láz és a gyomor-bélrendszeri tünetek enyhítésében a levélben lévő erős antioxidánsoknak és azok gyulladáscsökkentő hatásainak köszönhetően.
7. Ápolja a bőrt
Az emberek gyakran használják málnalevelet az irritált bőr gyógyítására. A magas E és C-vitamin, valamint antioxidáns tartalma miatt a pikkelysömör, az akne és az ekcéma által okozott gyulladásokat is megszünteti. A málnalevél helyileg vagy teaként belsőleg is alkalmazható.
8. Megkönnyíti a fogyást
Az alacsony kalóriatartalmú, anyagcsere-stimuláló málnalevél tea széles körben ismeretes és népszerű azok körében aakik a fogyásra törekszenek. Ez a tea segíthet abban, hogy jól érezze magát, miközben fontos tápanyagokat szállít és növeli az energiaszintet.
A málnalevél tea elkészítése
Öntsön 2-3 deci forró vizet 1 kanál málnalevélre. Forralja lefedve, legalább 5 percig, és fogyassza rendszeresen a teát. Érdemes többet készíteni, és hidegen a hűtőben tárolni, így nem kell mindig külön csészénként lekészíteni. Ha erős teát szeretne, akkor érdemes az elkészítés után lefedni és állni hagyni egy egész éjszakát.
A málnalevél tinktúráját is ugyanúgy és ugyanolyan arányokkal készítheti el, mint a kamilla tinktúrát (1-1 arányú víz és alkohol, fele arányú kamilla). Az eredménytermék kiváló a bőrre, ha külsőleg alkalmazza, koncentráltabb formában használják a PMS (premenstruációs szindróma) enyhítésére, menstruációs problémákra, az erős vérzésre.
A málnalevél vitamin és ásványi anyag tartalma
Amikor először olvastunk a málnalevél előnyeiről, akkor az tűnt fel, hogy mennyire táplálja a testet.
A tápláló gyógynövényeket egészséges táplálékforrásnak tartják. Az olyan gyógynövények, mint a csalán, a pitypanglevél, a csicsóka és a zabkása magas tápanyagtartalmú vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Ezalól a málnalevél (Rubus idaeus, R. strigosus, R. parviflorus) sem kivétel! Ezek a gyógynövények, amikor fogyasztjuk vagy teák és infúziók formájában itallá alakítjuk őket, sok tápanyagot tartalmaznak, amelyek könnyen felhasználhatók a testünk számára.
A málnalevélben megtalálható a kalcium, a vas és a magnézium, melyek a női test számára szükséges tápanyagok. A málna levelében található egyéb vitaminok és ásványi anyagok közé tartoznak az A, B1, B2 és B3 vitaminok, valamint a C- és E-vitamin, a mangán, a niacin és a szelén.
100 g málnalevél tápanyagtartalma a következő:
- 408 mg kalcium
- 446 mg kálium
- 106 mg magnézium
- 3.3 mg vas
- 4 mg mangán
A málnalevél teát mikortól kell inni?
A legtöbb természetgyógyász és a terhesség alatt málnalevelet használó nő azt javasolja, hogy a teát adjuk hozzá az étrendhez legkésőbb a terhesség 32. hetéig - vagy még korábban. A méh falának egy kis időt vesz igénybe az erősödés, és ha a teát már egy hónappal a várható szülés időpontja előtt használja, akkor sokkal jobb eséllyel rendelkezik a kívánt hatás elérése érdekében.
Általánosságban elmondható, hogy a teát már a második trimeszterben is elkezdjük fogyasztani, de egyes szakemberek nem javasolják ezt megelőzően a fogyasztását. A málnalevélben lévő vegyületek némelyike serkenti a méhösszehúzódásokat, amelyek potenciálisan magzatvesztést okozhatnak. Mint minden gyógynövény esetében - különösen amelyek a terhességhez és a szüléshez közvetlenül kapcsolódnak - beszéljen orvosával vagy szülésznőjével a málnalevél fogyasztásának mikéntjéről.
Mennyi málnalevél tea fogyasztása javasolt szülés előtt?
Ha a szülés előtt erősíteni kívánja a méhfalat, a szakértők napi 2-3 csészét ajánlanak a harmadik trimesztertől. A málnalevél tea használatakor a legjobb, ha napi 1 csészével kezdi és megnézi, hogyan reagál a teste. Ha nem tapasztal mellékhatásokat, fokozatosan növelhetiaz adagot akár 2-3 pohárral naponta. Az aktív vegyületek beépülnek a testedben és támogatják a méh falát.
A málnalevél tea mellékhatásai
A málnafa levél tea használata nem bölcs döntés azok számára, akik szokatlan terhességet vagy élményeket tapasztaltak a múltban, mivel a tea súlyosbíthatja vagy bonyolíthatja a következőket:
- Késői szülés - ha a baba már késik, a hüvelyi szülés alatt a összehúzódások már nagyon intenzívek lesznek, amit még erősebbé tehet a málnalevél használata. Ez sok stresszt okozhat a babának.
- Vérzés - ha bármilyen vérzést tapasztalt a második vagy harmadik trimeszterben, a tea használata nem javasolt.
- Császármetszés - ha császár születést tervez, akkor ezt a teát nem javasoljuk az eljárás előtt, bár segíthet a méh falának helyreállításában a szülés után.
Végül néhány ember azt jelentette, hogy a málnalevél tea rendelkezik gyulladásgátló és vizelethajtó, valamint nyugtató hatással. Ha más szorongásra kapott gyógyszert szed, beszéljen orvosával, mielőtt málnalevelet szedne, mivel komplikációk jelentkezhetnek.