Tartalomjegyzék
- Milyen növény a csalán?
- Miért csíp a csalán?
- Mi az a csalántea?
- A csalántea készítése
- A csalán és a csalántea hatása
- 1. Jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) és húgyúti problémák kezelése
- 2. Osteoarthritis és ízületi fájdalom kezelése
- 3. A szénanátha tüneteinek csökkentése
- 4. Elállítja a vérzést
- 5. Ekcéma ellen is hatásos
- 6. Növeli a tesztoszteron szintet
- További előnyök, amelyek esetében még több kutatásra van szükség
- A csalán használata
- 1. Csalántea
- 2. Csalánfőzelék
- 3. Csalánkivonat
- 4. Csalán kapszulák és tabletták
- Hogyan kezeljük a csaláncsípést?
- A csalántea káros hatásai és óvintézkedések
- Termékeink
Sétált már el valaha egy látszólag ártalmatlan növény mellett, ami egyszer csak megcsípte, kis szúrást és fájdalmat érezve? Tippelünk: igen. És valószínűleg a csalánnal került közelebbi kapcsolatba.
Bár átmenetileg biztosan kényelmetlenséget és fájdalmat érzett, a csalán valójában egy hasznos növény, amelynek több jótékony hatása is van. Talán a legnépszerűbb felhasználása a leszedett levelekből csalántea készítése, amely egy általános és természetes allergia kezelő gyógyszer, továbbá bizonyítottan javítja a bőr, a csontok és a húgyutak egészségét.
Milyen növény a csalán?
A csalán - angolul Stinging nettle, tudományos nevén urtica dioica - egy évelő virágzó növény, amelyet hosszú ideje gyógyhatása miatt használják, és amely az ókori Görög időkre nyúlik vissza. Napjainkban a csalán a világ minden táján megtalálható, de eredete Európa és Ázsia hidegebb területei. A növény általában 60 - 120 centi magas és június közepétől szeptemberig virágzik. A nitrogénben gazdag talajban terem a legjobban, szív alakú levelekkel rendelkezik, és sárga vagy rózsaszín virágot hajt.
Bár a leginkább a szúrós hatásáról ismert, amikor a bőr érintkezésbe kerül a levelein és szárán található finom szálakkal, a gyógynövény feldolgozása és felhasználása során a csalán számos hasznos egészségügyi előnyt kínál.
A legtöbb csalán termék a szárból és a levelekből készül, de a gyökereknek farmakológiai tulajdonságaik is vannak. A gyógynövénynek gyulladásgátló tulajdonságai vannak, amelyek befolyásolhatják számos egészségügyi probléma kezelését. A felszín alatti részek tipikusan az allergiák és egyéb légzési problémák kezelésében segítenek. A gyökerek képesek segítséget nyújtani a húgyúti rendellenességek és a megnagyobbodott prosztata számára is.
Miért csíp a csalán?
A csalán számos vegyi anyagot tartalmaz, mint például a szerotonin, a hisztamin és az acetilkolin, amelyek közül néhány nagyon bosszantó lehet. Ezek a vegyi anyagok okozzák a bőrön fellépő, szúró irritációt, és a csalán finom szálainak tövében találhatók.
Ha érintkezésben kerül ezekkel a hajszálvékony szálakkal, akkor azok eltörnek és a megmaradt részek a vegyi anyagokat a bőrre szállítják. Az érintkezés fájdalmat, vörösedést, duzzanatot, viszketést és zsibbadást okozhat.
Mi az a csalántea?
Több ezer éve a csalánfüvet a növényi gyógyszerek közé sorolják, és használják szerte a világon. Ha vízben áztatja a csalán leveleket, akkor a fájdalmas szúrásokat okozó vegyi anyagok semlegesítődnek, így a növény ártalmatlan lesz. Ételek forrásaként, csalán főzelékhez a levelek magas fehérje tartalommal rendelkeznek - egyenértékű a spenóttal - és ugyanezeket a leveleket kiszáríthatjuk és teába tehetjük. A növény virágait szintén felhasználják a szálas csalántea készítéséhez.
A csalántea meglehetősen erős, és gyors hatással van a szervezetre, elsősorban a növényben található flavonoidok, karotinoidok, vitaminok és ásványi anyagok miatt. A leveles zöldségekhez képest magasabb kalcium és magnézium tartalommal rendelkezik. Az antioxidánsok önmagukban elegendőek ahhoz, hogy egészséges táplálékot alkossanak, de az évek során felfedezett specifikus előnyök még vonzóbbá teszik azt a természetgyógyászoknak és a szakembereknek.
A csalántea készítése
A tea elkészítése nagyon egyszerű, csak forró víz és csalánlevél szükséges hozzá. Forraljon egy edényben vizet és adjon hozzá egy marék friss csalán levelet vagy szárított csalánt. Fedjük le az egészet és hagyjuk állni pár percig. A tea fogyasztható melegen és hidegen is, a hűtőben több napig is eláll. A csalántea íze elég jellegtelen, így ízesíthetjük vagy keverhetjük más teákkal, például zöld teával.
A csalán és a csalántea hatása
Annak ellenére, hogy hírnevét az okozott fájdalomnak köszönheti, a csalán számos betegség kezelésére is használják. A vizsgálatok kimutatták, hogy a csalán antioxidáns, antimikrobiális, fekélyes ellenes és fájdalomcsillapító képességekkel rendelkezik.
A Maryland Egyetem Orvosi Központja szerint a növényt a történelem során leggyakrabban vízhajtóként, izületi vagy izomfájdalmak, ekcéma, ízületi gyulladás, köszvény és vérszegénység kezelésére használták. Ma elsősorban a húgyúti problémák, a jóindulatú prosztata megnaggyobbodás, az allergiák és ízületi fájdalmak kezelésére ajánlják.
A csalán használatának leginkább bizonyított egészségügyi előnyei az alábbiak:
1. Jóindulatú prosztata megnagyobbodás (BPH) és húgyúti problémák kezelése
A prosztata megnagyobbodás, azaz BPH tüneteit a megnagyobbodott prosztata mirigy okozza, ami nyomja a hugycsövet. A BPH-ben szenvedők különböző mértékű, fokozott ürítési ingert, a hugyhólyag hiányos ürítését, fájdalmas vizelét, vizelés utáni csöpögést és csökkent vizeletsugarat tapasztalnak.
Az orvosok még nem teljesen tudják, hogy miért csillapítja a csalán ezeket a tüneteket, de számos klinikai vizsgálat arra enged következtetni, hogy a tartalmazott vegyi anyagok befolyásolják a hormonokat, amelyek a BPH-t okozzák. A csalántea fogyasztása, vagy a csalán kapszula szedése közvetlenül befolyásolja a prosztata sejteket is. A csalángyökér kivonatról az is kiderült, hogy lelassítja vagy megállítja a prosztatarákos sejtek terjedését. Általában fűrészpálma kivonattal és egyéb gyógynövényekkel együtt használják a prosztata egészségének megőrzése érdekében. A növény gyökerét elsősorban a húgyúti problémákkal kapcsolatban használják.
A csalán továbbá sikeres vizelethajtó, és segít a vizelet áramlásában is. Használják otthoni kezelésként a húgyhólyag fertőzésére is.
2. Osteoarthritis és ízületi fájdalom kezelése
Az idült ízületi gyulladásban (Osteoarthritis) szenvedők gyakran tapasztalnak ízületi fájdalomat, általában a kézben, térdben, csípőben és gerincben. A csalánt gyakran használják a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) mellett, amely lehetővé teszi a betegek számára a NSAID gyógyszerek használatának csökkentését. Mivel az NSAID-ok hosszú távú alkalmazása számos komoly mellékhatást okozhat, ez ideális párosítás.
Tanulmányok azt is mutatják, hogy a csalán levél helyi alkalmazása a fájdalom helyén csökkenti az ízületi fájdalmat és kezelheti az ízületi gyulladást. A csalán szájon át történő alkalmazása szintén enyhülést hozhat. Egy, a Journal of Rheumatology-ban megjelent tanulmány azt mutatja, hogy a csalán gyulladáscsökkentő hatása más autoimmun betegségekkel szemben is működhet, mint például a rheumatoid arthritis.
3. A szénanátha tüneteinek csökkentése
A szervezet hisztamin termelése okozza az allergiához kapcsolódó mellékhatásokat. Az allergia kellemetlen orrfolyást, orrdugulást, tüsszögést és viszketést okoz.
A csalán gyulladásgátló tulajdonságai számos kulcsfontosságú receptorra és enzimre hatnak az allergiás szervezetben, megakadályozva a szénanátha tüneteit - ha azok először jelentkeznek. A növény levelei hisztamint tartalmaznak, amely az allergiás kezelésben nemkívánatos eredményre vezetőnek tűnhet, de a hisztaminok használatának történelme van a súlyos allergiás reakciók kezelésében. Bizonyíték van arra is, hogy a súlyos allergiás reakciókban a plazma hisztaminszint alacsony. A National College of Naturopathic Medicine tanulmánya kimutatta, hogy a csalánfogyasztás az allergia jelenlétében jelentős csökkenést mutatott.
4. Elállítja a vérzést
Egyes csalánt tartalmazó termékek a bőrön történő alkalmazáskor csökkenthetik a vérzést a műtétek során. Az Ankaferd nevű termék, amely a vérzés elállítására szolgál, alpinia, édesgyökér, kakukkfű, szőlő és csalán összetevőkből áll, amit szintén azt bizonyítja, hogy a csalán csökkenti a vérzést fogászati műtét után.
5. Ekcéma ellen is hatásos
Az ekcéma száraz, viszkető kiütés, amely hosszú ideig is tarthat. A csalán antihisztamin és gyulladáscsökkentő tulajdonságainak köszönhetően az ekcéma természetes ellenszere lehet. A szenvedők a csalán kombinációit használhatják: orálisan kapszulaként, valamint krém formájában, hogy csökkentsék a kiütéseket, a viszketést és a bőrpírt.
6. Növeli a tesztoszteron szintet
A csalánban megtalálható hat izolektin gátolja a tesztoszteront a nemi hormon-kötő globulinhoz való kötődéstől (SHBG), amely felelős a szervezet hormonális egyensúlyának fenntartásáért. Ha a túlzott tesztoszteron kötődik az SHBG-hez, akkor a biológiai hasznosíthatósága a szervezet számára nem hasznosítható, ami a szabad tesztoszteron szint csökkenését okozza. A szabad tesztoszteron az a tesztoszteron, amely könnyen elérhető a szervezet számára.
A Rain Tree Nutrition Tropical Plant Database adatai szerint a csalán csökkentette a tesztoszteron dihidrotesztoszteronká való átalakulását az átalakulásért felelős kémiai összetevő termelésének gátlásával. A dihidrotesztoszteron képződése természetes a férfiaknál a kor előrehaladtával, a tesztoszteron ilyen formája összefüggésben áll a hajhullássaé és a jóindulatú prosztata megnagyobbodással. A dihidrotesztoszteron valós hatásai a tudományos közösségen belül még vita tárgyát képzik, azonban a német kutatók a Der Urologe A jelentésben beszámoltak a csalángyökér hatásairól, amely hasznos lehet a jóindulatú prosztata megnaygobbodás tüneteinek és súlyosságának csökkentésében.
További előnyök, amelyek esetében még több kutatásra van szükség
- Stimulálja a haj növekedését
- Segíti a vércukorszint szabályozásában
- Csökkenti az ínygyulladással kapcsolatos vérzést
- Kezeli a vesék és a húgyúti megbetegedéseket
- Segítséget nyújt a vízelet visszatartásban
- Megelőzi vagy kezeli a hasmenést
- Csökkenti a menstruációs panaszokat
- Csökkenti az asztma tüneteit
- Gyorsítja a sebek gyógyulását
- Kezeli az aranyéret
- Kezeli a rovarcsípésteket
- Kezeli a vérszegénységet
- Serkeni az immunrendszert
- Javítja az emésztést
A csalán használata
A csalán a természetben összegyűjthető, vagy késztermékként beszerelhető a helyi egészségügyi élelmiszerboltból vagy webáruházakból. Mielőtt begyűjtené vagy megvásárolná azt, fontos eldönteni, hogy a kezelendő betegségre a felszín alatti csalángyökérre vagy a felszín feletti csalánlevélre van szüksége, mivel azok eltérő farmakológiai tulajdonságokkal rendelkeznek.
A csalántermékeket szárított levél formában, kivonatban, kapszulákban, tablettákban, gyökér tinktúrában (alkoholos oldat), gyümölcslében vagy csalánteában vásárolhatjuk meg. Jelenleg nincs ajánlott adag, mivel a különböző csalán termék különböző mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak. Konzultáljon orvosával a megfelelő adag meghatározásához.
A leggyakoribb felhasználási módok a következők:
1. Csalántea
A csalánleveleket és a virágokat meg lehet szárítani, és a szárított leveleket fel lehet használni tea készítésére. Filteres és szálas tea formájában számtalan változata van a piacon, számos más gyógynövénnyel kombinálva, mint például a málna levél vagy az echinacea. A csalánlevél tea fogyasztása minden bizonnyal a legjobb és legegyszerűbb módja, hogy egészségügyi hatásait kiaknázzuk.
2. Csalánfőzelék
A csalán leveleket párolhatjuk, megfőzhetjük vagy a spenóthoz hasonlóan főzeléket készíthetünk belőle. A főzés után fel lehet őket használni csalánleves vagy pörkölt készítéséhez. A csalánleveleket felhasználják olyan receptekben, mint a polenta, a zöld smoothie-k, a saláták vagy a pesto.
Főzve, a csalán íze hasonló az uborkával kevert spenóthoz. A főtt csalán az A vitamin, a C vitamin, a fehérje és a vas nagyszerű forrása.
3. Csalánkivonat
A csalánkivonat és a csalángyökér tinktúrák közvetlenül alkalmazhatók az ízületek és a test fájdalmas területein. A csalán krém formájában is kapható.
4. Csalán kapszulák és tabletták
A csalán kapszulákat és tablettákat szájon át kell bevenni. Nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy az allergiás tünetek enyhítésre szánt csalánkapszulák vagy tabletták éhgyomrra jobban hatnak-e vagy sem. Ha gyomorpanaszok vagy más mellékhatások lépnek fel, fogyassza a kapszulákat étellel.
Hogyan kezeljük a csaláncsípést?
Ha a csalán megcsípi, akkor fontos, hogy ne érintse meg és ne vakarja meg a területet. A kémiai elemek a bőrön megszáradnak és szappanos vízzel lemoshatók. Az érintés és a vakargatás a kémiai anyagokat mélyebben a bőrébe juttatja, és napokra kiterjesztheti az irritációs időt. Erős ragasztószalaggal vagy viaszos eltávolító termékkel eltávolíthatja a kis szálakat.
A más növényekből származó zúzott levelek is segíthetnek a csaláncsípés és csalánkiütés kezelésében, mint például az ékszerfű, a zsálya és réti lórom. Borogassa az irritált területet ezeknek a növényeknek a leveleivel. Segíthet továbbá az aloe vera és a hideg borogatás. Sokan a szódabikarbónát emlegetik, mint megoldást a csaláncsípésre.
Miután a csalán áztatásra került, vízben megfőztük vagy megszáradt, a csípő tulajdonsága megszűnik.
A csalántea káros hatásai és óvintézkedések
A csalán nagyon biztonságos gyógynövény, ha megfelelően használják, bár van néhány óvintézkedés, amit érdemes betartani.
Mindig szüreteljük a csalánt vastag kertészeti kesztyűvel, hogy elkerüljük a szúrást. A legjobb a fiatal növényi részek betakarítása, lehetőleg tavasszal. A csalán egyre keserűbb a virágzás után és az életkorukkal.
Vita van arról, hogy a terhes nők szedhetnek-e csalán készítményeket és fogyaszthatnake-e csalánteát vagy sem. A csalán hat a menstruációs ciklusra, és ösztönözheti a méhösszehúzódásokat, ami potenciálisan vetéléshez vezethet. Ezért a terhes nők számára nem ajánlott a csalán fogyasztása.
Bizonyíték van arra, hogy a csalán képes befolyásolni a vércukorszintet és megzavarni a cukorbetegség kezelését. Ugyancsak hatással lehet a cukorbetegség gyógyszereinek erejére és növelheti a hipoglikémia kockázatát. A cukorbetegeknek csak kezelőorvosuk felügyelete mellett ajánlott a csalán szedése. A betegeknek esetleg meg kell változtatnia a gyógyszeradagjukat, ha úgy döntenek, hogy csalán kiegészítét szednek.
Néhány embernek gyomorégést, hasmenést vagy más enyhe reakciót idézhet elő, amikor először csalánt fogyaszt. A legegyszerűbb ennek elkerülésére, ha kis adaggal kezdi a kezelést.
A University of Maryland Medical Center és a WebMD szerint a csalán a következő gyógyszerekkel léphet kölcsönhatásba:
- Vérhígítók, mint a Warfarin (Coumadin), a Clopidogrel (Plavix) és az aszpirin, mivel a csalán nagy mennyiségű K-vitamint tartalmaz, ami segíthet a vér alvadásának képességében. A csalánfogyasztás csökkentheti ezeknek a gyógyszereknek a hatását.
- A magas vérnyomásra szedett gyógyszerek, például az ACE-gátlók, a béta-blokkolók és a kalcium-csatorna-blokkolók, mert a csalán csökkentheti a vérnyomást és erősítheti ezeknek a gyógyszereknek a hatását.
- Diuretikumok és vízhajtó tabletták, mint például a Furosemide (Lasix) és a hidroklorotiazid, mivel a csalán is vizelethajtó, és ha együtt használják dehidrációt okozhat.
- Lítium, mert a csalán diuretikus tulajdonsággal rendelkezik, azaz csökkenti a szervezet azon képességét, hogy eltávolítsa ezt a gyógyszert, ami az ajánlottnál magasabb lítiumszintet eredményez.
- Nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID), mert a csalán fokozhatja azok hatását. Annak ellenére, hogy a csalán és a nem szteroid gyulladáscsökkentők kombinációja több fájdalomcsillapítást eredményez, felügyelet alatt kell őket együtt használni.
- Szedatív gyógyszerek (CNS depresszánsok), mint a klonazepám (Klonopin), lorazepam (Ativan), fenobarbitál (Donnatal), zolpidem (Ambien), mert a nagy mennyiségű csalángyökér szedése mellett álmosság fordulhat elő. A nyugtatók és a csalán együttes alkalmazása túl nagy mértékű álmosságot okozhat.