Tartalomjegyzék
- Mi az a tesztoszteron?
- A férfi hormonrendszer működését szabályozó hormonok
- Mi a tesztoszteron hatása?
- A tesztoszteron termelése
- Mitől és milyen korban csökken a tesztoszteron szint?
- Mennyi a vér ideális tesztoszteron szintje?
- A tesztoszteron hiány tünetei férfiaknál
- Az optimális tesztoszteronszint előnyei férfiaknál
- A tesztoszteron nőknél
- A tesztoszteron szint növelése
- A tesztoszteron túladagolás
- Tesztoszteron szint mérés
- Termékeink
Mi az a tesztoszteron?
A tesztoszteron (angolul: testosterone) a férfiak és a nők számára is nélkülözhetetlen hormon, amely többek között felelős a nemi vágyért, az erőnlétért. Sokan csak a libidóra gyakorolt hatását ismerik, de számos más területen is fontos szerepet tölt be, ez határozza meg a termékenységet, a vörösvérsejt-termelést és a hangulatot is.
Idősebb korban termelődése természetes módon csökken. Ilyenkor érdemes pótolni, tesztoszteron fokozó étrend kiegészítő vagy ételek alkalmazásával. Az alacsony szintje hatással lehet az általános egészségi állapotra, de a tesztoszteron növelő terápia kockázatokkal és előnyökkel is járhat.
A férfi hormonrendszer működését szabályozó hormonok
- Gonadotrop releasing hormon (GNRH): a hypothalamusban termelődik, kontrollálja az agyalapi mirigy működését, amelyben többféle hormon (FSH és LH) termelődik.
- LH (Luteinizáló hormon): a GNRH hatására az agyalapi mirigyben termelődik és a here Leydig sejtjeire hatva a tesztoszteron termelődését szabályozza.
- FSH (Follikulus stimuláló hormon): az agyalapi mirigyben termelődik, a tesztoszteronnal együtt a here Sertolli sejtjeire hatva a spermium termelődést szabályozza.
- Tesztoszteron: a legfontosabb férfi nemi hormon, melyet a here Leydig sejtjei termelik.
Mi a tesztoszteron hatása?
A magasabb tesztoszteron szint sok területen fontos - főleg a férfiak számára - és felelős a következő funkciókért:
- szexuális vágy (libidó), erekció minősége: elsőgleges szerepe a férfiak esetében, hiánya a nemi vágy csökkenése mellett erekciós problémák is jelentkezhetnek. Az alacsony tesztoszteronszint befolyásolja az agyi erekciós jelzését, a PDE5 enzim előállítását, így az erekció minőségét.
- kitartás, erőnlét: a testosterone szerepet játszik az általános közérzet, a hangulat és a megfelelő kitartás megtartásában.
- idegrendszer, agresszivitás: javítja a memóriát, és a fizikai teljesítőképesség mellett a szellemi funkciókat is. A TST szint csökkenése depresszióhoz vezethet, letört, fáradékony hangulatot okozva.
- izomerő, izomnövekedés: az izmok fehérje termelésének és az izomerő növekedésnek köszönhetően a tesztoszteron fokozók igen kedveltek a testépítők körében.
- csontok: testosteronból aromatizáció utján ösztradiol keletkezik, mely szabályozza a csontok működését. Nem megfelelő szint esetén csontrikulás alakulhat ki, melyet tanulmányok is megerősítettek. Az időső férikanál az alacsony tst szint miatt magasabb a combnyaktörés aránya.
- haj és szőrnövekedés: a tesztosteron szabályozza a szőr és haj növekedését, hiánya kopaszodást és főleg mellkasi és hónalji szőrzet hullásához vezethet.
- vérképzés: fokozza a vörösvérsejtek termelését a vese eritropoetin termelődésén keresztül és így emeli a hemoglobin szintet. A tesztoszteron hiány miatt 10-20%-al is csökkenhet a hemoglobin szint.
- anyagcsere, zsíreloszlás: a tst hiánya elhízást, cukorbetegséget, magas vérnyomást és diszlipidémiát okozhat. Ilyen férfiaknál alkalmazott tesztoszteron pótlás során javultak a vércukor értékek, csökkent a hasi körfogat, javultak a HDL és LDL szintek.
- szív és érrendszer: hatása van az érelmeszesedésre és a szívműködésre, relaxálja az ereket, befolyásolja az ereket bélelő belső hámjának (endothel) működését.
- nemi jelleg kialakulása pubertáskorban: szőrzet növekedése, libidó, izomtömeg növekedése, hang mélyülése, erekció fenntartásának képessége
- hímivarsejt (ondó) termelése: szabályozza az ondó mennyiségét és az ondóhólyag működését. A testosterone hiánya kevesebb és gyengébb minőségű spermát eredményez.
A tesztoszteron termelése
A férfiak majdnem az összes tesztoszteront a herékben termelik. Amikor az agy alacsony tesztoszteron szintet érzékel a vérben, az a hormonok bonyolult láncreakcióját váltja ki. A férfi tesztoszteron pótlása a herék Leydig sejtjeiben történik (a nőknél többnyire a petefészkekben). A mellékvesék is termelnek kis mennyiségben tst hormont.
A tesztoszteron termelés 7 lépése:
- amikor az agy alacsony tesztoszteron-szintet észlel, GnRH hormonot hoz létre.
- ez azt okozza, hogy az agyalapi mirigy további két hormonot termel - a follikulus stimuláló hormont (FSH) és a luteinizáló hormont (LH).
- az FSH fontos a spermiumtermelés szempontjából.
- az LH elindítja a TST termelést a herékben.
- a testosterone a véráramba kerül
- az agy érzékeli a normális hormon szintet és kikapcsolja a GnRH hormon termelését és a tesztoszteron szint növelése megáll.
- amikor az agy újra alacsony tesztoszteron szintet érzékel, a ciklus újraindul
Gondoljon úgy a tesztoszteron termelésre, mintha az agy egy termosztát lenne. Amikor a szint alacsony, akkor hormonokat állít elő, amelyek a tesztoszteron fokozását elindítják. Amikor megfelelő a tesztoszteron mennyisége a vérben, az agy lekapcsolja a hormonkapcsolót, és a termelés leáll. Ez a be- és kikapcsolási ciklus az oka annak, hogy a tesztoszteron szintje reggel a legmagasabb, és változik a nap folyamán.
Érdekességképpen a herék 0.24 umol férfi nemi hormont termelnek naponta.
Mitől és milyen korban csökken a tesztoszteron szint?
A tesztoszteronszint csökkenést hypogonadizmusnak nevezzük. Férfiak esetében már 25 éves kor felett csökken termelődése (évente körülbelül 1%-kal), de az igazi csökkenés 45-50 év körül következik be. Az 50-es évektől jelentkező tesztoszteron-szint csökkenést a férfi klimax vagy andropausa jelzőkkel is szokták illetni. A testoszteron szintje is folyamatosan változik a nap folyamán.
Az elhízás valószínűleg a legnagyobb oka az alacsonyabb tesztoszteronnak, különösen a felesleges hasi zsír esetén. Az extra testzsír akár ösztrogén termelést is okozhat a férfiaknál.
A tesztoszteron szint csökkenés több okból is előfordulhat:
- központi idegrendszert érintő betegségek
- a herében lévő leydig sejtek funkciózavara
- elhízás
- mindennapi rohanás és stressz
- transzzsírok
- az alkohol és drogfogyasztás és a dohányzás
- túl kevés edzés és mozgásszegény életmód
- túl sok edzés
- kor előrehaladta
- különböző betegségek
- gyógyszerek szedése (például nizoral, prednizolon, aszpirin)
- ha túl sok tesztoszteron alakul át ösztradiollá (női nemi hormon)
- az SHBG hormon szintje magas (ehhez a fehérjéhez kötődik), kevés lesz az aktív szabad testosteron
- ha LH szint csökkent az agyalapi mirigyben (2 miU/l alá)
- DHEA (tesztoszteron előhormonja, a mellékvese kéreg termeli) szintje nagyon alacsony
- fertőzések, gyulladásos betegségek
- magas prolaktin szint
Mennyi a vér ideális tesztoszteron szintje?
Az ideális szint megtartása fontos tényező a férfiak egészségében. A testosteron szint vizsgálat labordiagnosztikai módszerrel történik.
Nők esetében 1 nmol/l (2 – 45 ng/dL), míg a férfiaknál 10-30 nmol/l (300 – 1.110 ng/dL) körüli szint normális.
Az Európai Andrológiai Akadémia szerint 230 ng/dl (8 nmol/l) alatt szükséges a tesztoszteron pótlás és a tesztoszteron fokozók használata.
A tesztoszteron közel 98%-a teljesen inaktív. Komolyan. Nem csinál semmit. Ezért olyan kényes az alacsony tesztoszteronszint. Még kis mennyiségű „szabad” tesztoszteron (a nem lekötött, aktív TST a vérben) változás is nagy hatással lehet az egészségre.
A tesztoszteron hiány tünetei férfiaknál
Hiánynak számos tünete lehetséges, melyek felismerése esetén tesztoszteron növelő szerek alkalmazása javasolt.
A tönetek a következők lehetnek:
- fáradságérzet, gyengülés, alcsony energiaszint
- izomtömeg és izomerő csökkenés
- alacsonyabb nemi vágy / libidó
- merevedési zavar és impotencia
- a szexuális aktivitás csökkenése
- spermatermelés és annak minőségének romlása
- merevedési zavar, nem megfelelő erekció
- fokozódó izzadás
- gyérebb szőrzet, kopaszodás
- csökkent motiváció
- száraz bőr
- hasi elhízás, hízékonység, vízvisszatartás
- ingerlékenység
- depresszió, levertség, rossz hangulat
- csökkent koncentráció képesség
- csökkenő magasság
- vérszegénység
- csontritkulás, csontsűrűség csökkenés, csontok elvékonyodása
- Gynecomastia ("férfi mellek")
Az optimális tesztoszteronszint előnyei férfiaknál
- javul a szexuális teljesítőképesség fokozódik a libidó
- nő a megtermékenyítő képeség, javul a sperma mennyisége és minősége
- lassítja az öregedést, csökkenti a betegségekkel járó mellékhatásokat
- fokozódik az izomépítés és lassul a katabolizmus
- a zsírsejteket energiává alakítja át, és a zsír izommá alakulhat át
- javul a kedélyállapot és a magabiztosság
- javul a mentális és fizikai teljesítmény
A tesztoszteron nőknél
A tesztoszteron a nők számára is nélkülözhetetlen nemi hormon. Javítja a hangulatot, növeli az energiaszintet és libidót, erősíti az izmokat és a csontokat. Nők esetében a legtöbb ilyen hormon a petefészkekben és a mellékvesékben termelődik. A tesztoszteron normál értéke nőknél 2 - 45 ng/dl. Annak ellenére, hogy a női tesztoszteronszint töredéke a férfiakénak, még mindig alapvető szerepet játszik a nők egészségében. Az alacsony tesztoszteronszint jellemzői a nőknél:
- Csökkent szexuális vágy (különösen a menopauza után)
- Törékeny csontok (elősegíti a csont- és izomnövekedést)
- Depresszió
A tesztoszteron szint növelése nőknél már nagyon kis mennyiségben is segíthet, de olyan mellékhatások lehetségesek, mint a kopaszodás, az arcszőrzet növekedése, mélyebb hang vagy változások a menstruációs ciklusban (kivéve a természetes gyógynövényeket).
A tesztoszteron szint növelése
- tesztoszteron fokozó injekciók, gyógyszerek és gélek: a tesztoszteron szintet növelhetjük külsőleg bevitt tesztoszteron hormonnal (inhekció, gél, antiösztrogének, HCG), de ezek hosszú távú használata nem előnyös.
- életmóddal: itt is igazak az általános életmódbeli tanácsok, miszerint fogyasszunk jó zsírokat (omega 3), kerüljük a cukrokat, a dohányzást, az alkoholt és a stresszt, aludjunk és mozogjunk (sportoljunk) sokat.
- vitaminokkal: a szervezet működéséhez szükség van vitaminokra, és ez nagyban igaz a tesztoszteron termelésre is. Szükséges A, C, D és E vitamin., továbbá a magnézium, a kálcium és a cink ásványi anyag is. Fontos szerepe van az L-karnitin, a DAA és DHEA vegyületeknek is.
- gyógynövényekkel: számos tesztoszteron fokozó gyógynövény létezik, amelyek serkentik a test tesztoszteron termelését. A görögszéna, a királydinnye, a tongkat ali, a maca, a muira puama, a ginzeng, a yohimbe, a sarsaparilla, a csalán, a zab, a damiana, a catuaba és az ashwagandha mind kiválló tesztoszteronszint növelők.
A tesztoszteron túladagolás
A kívülről bevitt tesztoszteron túladagolással vigyázzunk, mert a szervezetünk nem látja majd okát, hogy saját maga is termelje és leállítja az LH és a TST termelést egyaránt. Ha túl sok tesztoszteron kering a vérben, akkor a herék aktivitása csökken, ha túl kevés, akkor fokozódik. Funkció hiányában a herék idővel elkezdenek sorvadni, és érzéketlenné válnak az esetleges későbbi, LH hormon által okozott stimulációra, és kellő beavatkozás nélkül nagyon hosszú ideig nem is fognak helyrejönni.
Tesztoszteron túladagolás esetén erős szőrösödés alakul ki, nőknél akár meddőséget is okozhat, a testalkat férfiasabbá válhat.
Tesztoszteron szint mérés
Mára már igen sokrétűek a vizsgálatok, és egy egyszerű laborvizsgálattal megállapítható a LH, FSH, SHBG és tesztoszteron hormonok szintje. Az eredmény 3 nap alatt megérkezik. A mérésre nem szükséges éhgyomorral érkezni.