Tartalomjegyzék
- Az aranyvessző használata
- Amit az aranyvesszőről tudni érdemes
- Az aranyvessző hatásai
- 1. Hólyag, húgyúti rendszer és vese
- 2. A bőr
- 3. Szezonális allergia és megfázás
- 4. Antioxidáns tartalom
- 5. Gombaellenes
- Mikor javasolt az aranyvessző szedése?
- Milyen formában érhető el?
- Óvintézkedések az aranyvesszővel kapcsolatban
- Aranyvesszővel lehetséges kölcsönhatások
- A Blue Mountain Tea
- Termékeink
Az aranyvessző használata
Történelmileg az aranyvesszőt (Solidago canadensis, Solidago virgaurea, gyakran kanadai aranyvessző) sebek gyógyítására használták. Ezen kívül vízhajtóként is funkcionált, azaz segít a szervezetnek megszabadulni a felesleges folyadéktól. A solidago név azt jelenti, "hogy teljes legyen."
Az aranyvesszőt a tuberkulózis, a cukorbetegség, a máj, a köszvény, az aranyér, a belső vérzés, az asztma és az ízületi gyulladás kezelésére alkalmazták. A népgyógyászatban szájöblítésként is használják a száj és a torok gyulladásának kezelésére.
Több állati laboratóriumi vizsgálat szerint az aranyvesszőfű segíthet a gyulladás csökkentésében, az izomgörcsök enyhítésében, a fertőzések leküzdésében és a vérnyomás csökkentésében. Tovább ismert vizelethajtó hatása, és Európában használják a húgyúti gyulladás kezelésére és a vesekövek megelőzésére vagy kezelésére is. Tény, hogy a közönséges aranyvessző gyakran megtalálható tisztító teákban, hogy segítsen "kiöblíteni" a veseköveket és megállítani a húgyúti gyulladásos betegségeket.
Az aranyvesszőt gyakran szezonális allergén növények köze sorolják. Valójában ez egy másik növénnyel, a parlagfűvel virágzik egyszerre, mely általában felelős az allergiás tüneteként.
Amit az aranyvesszőről tudni érdemes
Aranyvessző más növények keresztezésből jött létre. Ennek eredményeként az Egyesült Államokban legalább 130 fajta aranyvessző található. A növény Európában őshonos, és Ázsiára, az Azori-szigetekre, valamint Észak- és Dél-Amerikára terjedt át.
Az európai aranyvessző egy évelő, fás szárú növény, amely 3-7 láb magasra nő. Gyakran megtalálható út mentén és nyílt terülteken. Sárga virágjai, amelyek általában augusztusban és szeptemberben jelennek meg, csak kb. ¼-es szélesek, de nagy fürtökben érkeznek. A levelek lehetnek szaggatott és sima szélűek is.
A legtöbb szakértő azt állítja, hogy az aranyvessző nem okoz szénanáthát vagy szezonális allergiát. Azonban néhány embernek bőrreakciója lehet ha bőrével érintkezik.
Mely részeit használjuk a növénynek?
Az aranyvessző növény felszín alatti részeit megszárítják és orvosságra használják.
Gyógyászati felhasználások és javallatok
Aranyvessző vizelethajtóként működhet, ami azt jelenti, hogy kiszedi a vizet a szervezetből. A gyulladást is csökkentheti. Azonban embereken ezt nem igazán tanulmányozták.
Az aranyvessző hatásai
1. Hólyag, húgyúti rendszer és vese
Az aranyvesszőnek (Goldenrod) történelme van a hólyag és a húgyúti rendszer gyógyításában. Tulajdonságainak köszönhetően összehúzza és fertőtleníti a húgyúti rendszert és a húgyhólyagot, ami hasznos a hugyúti fertőzések esetén. A közönséges aranyvessző hivatalosan is jóváhagyott húgyúti és húgyhólyag gyulladás elleni gyógynövény. Táplálja és helyreállítja a vesék egyensúlyát. Peter Homes szerint a növény jó választás a hosszú távú, krónikus vese problémák kezelésére.
2. A bőr
A latin név solidago azt jelenti, hogy teljessé tesz. A virágokat és a leveleket olajként lehet beinjekciózni, vagy borogatásként használni a sebek és égési sérülések kezelésére. Továbbá hasznos kenőcs készíthető belőle a fáradt izmok számára és az izületi fájdalmak kezelésére.
3. Szezonális allergia és megfázás
Az aranyvesszőt gyakran kerevik össze a parlagfűvel, de a Solidago valójában egy jó ellenszer a szezonális parlagfű allergia ellen. Nyugtatja a viszkető szemeket, az orrfolyást és a tüsszentést, ami késő nyáron és kora ősszel jellemző allergiás tünet. Vélemények szerint többen sikeresen használták az aranyvessző tinktúrát a parlagfű allergia ellen.
Antiszeptikus és antimikrobiális tulajdonságai miatt jó választást jelenthetnek a torokgyulladás esetén is. A gyógynövény könnyedén kiűzi a nyálkát a beteg tüdőből. Próbálja meg mézzel keverve fogyasztani az aranyvessző teát. A aranyvessző diaphoretikus tulajdonsága segít megnyitni a bőr pórusait, hogy a lázas veríték felszabaduljon.
4. Antioxidáns tartalom
Egy ideig az Egyesült Államokban az aranyvesszőt Blue Mountain Tea néven ismerték. Meglepő módon az aranyvessző tea íze nem valami szúrós, hanem igazán kellemes, egészen vállalható ízű. Mindenesetre jó forrása a rutin nevű erős flavonoidnak, amely előnyös a szív-és érrendszer számára. A rutin képes támogatni a keringést, valamint növelni a hajszálerek erejét. Egyesek szerint az antioxidáns tartalma magasabb, mint a zöld teáé.
5. Gombaellenes
A növény szaponinokat tartalmaz, amelyek hasznos ellenszerek lehetnek a Candida típusú gombafertőzés esetén.
Mikor javasolt az aranyvessző szedése?
- Arthritis és köszvény
- Allergia
- Influenza
- A húgyhólyag vagy a húgyutak gyulladása
- Vesekövek
- Ekcéma (bőrön keresztül)
- Kisebb sebek (bőrre)
- Soha ne használjon növényi termékeket nyílt sebeken.
Milyen formában érhető el?
Számos módon árulják az aranyvesszőt, például szárított gyógynövényként (teák vagy kapszulák formájában), vagy alkoholos vagy folyékony kivonatként.
Az aranyvessző tea - melyet torok öblögetésre is használhatunk - főleg epe, vese és máj problémák esetén alkalmazandó. Vesehomok és kissebb epekő, epehomok ellen is hasznos lehet. Gyulladáscsökkentő és izületi problémákra is jó hatással van.
Óvintézkedések az aranyvesszővel kapcsolatban
A gyógynövények használata a test megerõsítéséhez és a betegség kezeléséhez korszerû megközelítés. A gyógynövények azonban okozhatnak mellékhatásokat, és kölcsönhatásba léphetnek más gyógynövényekkel, kiegészítőkkel vagy gyógyszerekkel. Ezen okok miatt a gyógynövényeket óvatosan kell kezelni, a botanikai orvostudomány területén képzett egészségügyi szakember felügyelete mellett.
Az alábbi egészségügyi esetekben ki kell kérni orvos véleményét az aranyvessző kúra előtt:
- Magas vérnyomás
- Alacsony vérnyomás
- Csontritkulás
- Allergia
- Szív- vagy tüdőprobléma miatt folyadék visszatartás
NE szedjen aranyvesszőt, ha terhes, szoptat, szív vagy vesebetegségben szenved.
NE adjon aranyvesszőt a gyermekeknek anélkül, hogy először beszélne orvosával.
Néhány embernek allergiás reakciója lehet erre a gyógynövényre. NE használjon aranyvesszőfűt allergia esetén.
A mellékhatások közé tartozhat még a gyomorégés.
Felnőttként kérdezze meg orvosát, hogy segítsen megtalálni a megfelelő adagot az Ön számára.
Aranyvesszővel lehetséges kölcsönhatások
Az aranyvessző és a hagyományos gyógyszerek közötti kölcsönhatásokról nincsenek ismert tudományos jelentések, azonban a következő kölcsönhatások lehetségesek:
Diuretikumok (vizhajtó tabletták): Az aranyvessző a vizelethajtót erősítheti, növelve a kiszáradás kockázatát.
Lítium: Mivel az aranyvessző vizelethajtóként hathat, lítiumszintet okozhat a vérben.
Egyéb gyógyszerek: A diuretikus hatás miatt az aranyvessző kölcsönhatásba léphet bármely olyan gyógyszerrel, amelyet a vesék és a vizelettel kapcsolatosak.
A Blue Mountain Tea
Hozzávalók:
- 2 csésze forró víz
- 1 evőkanál friss aranyvessző (vagy 2-3 teáskanál szárított)
- 1 evőkanálnyi menta (vagy 2-3 teáskanál szárított)
- Forraljuk fel a vizet, és keverjük a gyógynövényekkel.
- Hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le és fogyasszuk.
A virágok is ehetőek és állítólag nagyon finomak, enyhén átsütve. Az aranyvessző bőségesen termő növény, és rengeteget lehet belőle találni szinte bárhol. Gyűjtsük tehát be és főzzünk belőle egy kis gyógyhatású teát!